• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Zapraszamy do Oleśnicy Małej na imprezę plenerową Mit i Historia

czwartek, 26.04.2018 - 14:07

W tym roku podczas majowego spotkania z historią zapraszamy na koncert pieśni patriotycznej Doroty Baran-Błaszczyk oraz sztukę "Baczyński" w wykonaniu Teatru Ekostudio z Opola.

Podczas imprezy będziemy zwiedzać pałac, śpiewać przy ognisku oraz brać udział w warsztatach rękodzielniczych. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy poczęstują nas swoimi wypiekami. 🙂 Zapraszamy serdecznie, szczegóły na plakacie i poniżej!

 

Zapraszamy na spektakl pt. BACZYŃSKI w reżyserii i wykonaniu Andrzeja Czernika, w którym zostanie przedstawiona sylwetka najważniejszego obok Gajcego poety Pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Opowiemy o 23 letnim zwyczajnym, niezwyczajnym chłopaku, który kochał, miał plany na życie, miał poczucie humoru, ale również o młodym człowieku, któremu w jednej chwili wojna i okupacja przekreśliła wszystkie marzenia.

Jego wiersze, pomimo silnego związku z czasem wojny, ukazują swój uniwersalny wymiar. W swych wierszach poprzez oniryczną konwencję poruszał problemy ponadczasowe, pełne refleksji nad młodością i dojrzewaniem, szukaniem ponadczasowych wartości.

RECENZJA (fragment)
Baczyński – człowiek, który nie został malarzem

“Baczyński” w reżyserii i wykonaniu Andrzeja Czernika w Teatrze Eko Studio w Opolu. Pisze Andrzej Byra.

Czy tak wybitny talent musiał zginąć? Jaki sens miało robienie żołnierza z młodzieńca wątłego, chorowitego i wrażliwego? Gdy myślę o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, od takich refleksji zaczynam, co więcej, zwykle takimi podsumowuję zadumę. Jeden z najbardziej błyskotliwych poetów w naszych dziejach. Żył tylko 23 lata, a tak wiele dokonał. Co by było, gdyby .

Podobne pytania postawił sobie Andrzej Czernik z Teatru Eko Studio w Opolu. Przejrzał zapiski, dokumenty, zachwycił się poezją i przygotował spektakl jednego aktora, wyreżyserował go i sam w nim zagrał. Mała scena przedstawiająca pokoik, przez który przeszła zawierucha. Stolik, krzesło, umywalka, wszędzie porozrzucane pożółkłe kartki oraz książki obłożone marmurkowym papierem. Jasnoszara ściana ze zdemolowanym oknem, za nim stara uliczna latarnia. Potem się okaże, że ściana – jak skene w antycznej Grecji – służy do malowania dekoracji: rzutnik będzie pokazywał czarno-białe filmy z walczącej Warszawy oraz kolorowe scenki rodzajowe – ilustracje poezji…