Za nami XXVIII piknik historyczny Arpilis w Ryczynie

sobota, 13.04.2024 - 22:48

Oficjalne otwarcie pikniku odbyło się przed 11:00, wójt gminy Oława Artur Piotrowski, sekretarz gminy Helena Masło, Nadleśniczy Grzegorz Pietruńko oraz Małgorzata Łuszczyńska przywitali zgromadzonych. Następnie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska przedstawiła grupy rekonstruktorskie, które przybyły z różnych stron Polski. Polanę opanowali woje, damy, zielarki i wikingowie. Podczas wydarzenia mogliśmy podziwialiśmy umiejętności fechtunku wojów, postrzelać z łuku, a także wziąć udział w warsztatach sztuk dawnych. Na licznych kramach mogliśmy zobaczyć różnorodne rzemiosło, zakupić gliniane naczynia, noże, biżuterię, wyroby z drewna i skóry.

Wśród wystawców, także mieszkańcy naszej gminy: panie z Koła Gospodyń Wiejskich Ściboreczki z Siebieborowic, które oferowały m.in. domowy chleb, kiszony czosnek niedźwiedzi, syrop ze stokrotek, zakwas jabłkowy czy lemoniadę z bzu lub sosny. Panie z Janikowa sprzedawały przepyszne domowe ciasta, kawę, herbatę. Druhowie z OSP Bystrzyca prezentowali wozy bojowe. O dodatkowe atrakcje zadbało także Nadleśnictwo Oława.

Polanę w Ryczynie odwiedzili także przedstawiciele Kraszowickiej Zagrody ze swoimi pupilami – sowami. Odbył się również konkurs kulinarny: smaki średniowiecza. Nie mogło zabraknąć zwiedzania Grodu Ryczyńskiego z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską.