XXVI Aprilis w Ryczynie za nami

poniedziałek, 25.04.2022 - 13:12

W słoneczną sobotę 23 kwietnia, na polanie koło jazu na Odrze spotkaliśmy się po dwuletniej przerwie na pikniku historycznym Aprilis w Ryczynie. To XXVI edycja tego wydarzenia.

Oficjalne otwarcie pikniku odbyło się przed 11:00, p.o. wójta gminy Oława Henryk Kuriata oraz Nadleśniczy Grzegorz Pietruńko przywitali zgromadzonych. Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska przedstawiła grupy rekonstruktorskie, które przyjechały z różnych stron Polski. Polanę w Ryczynie opanowali wojowie, damy, zielarki oraz wikingowie. Podziwialiśmy umiejętności fechtunku wojów, uczyliśmy się strzelać z łuku, braliśmy udział w warsztatach wyrabiania weluru.  Były też konkursy: bieg dam, czy bieg wojów, przeciąganie liny. Na licznych kramach mogliśmy podziwiać różnorodne rzemiosło, zakupić oryginalne, ręcznie robione i wypalane naczynia, noże, biżuterię, wyroby z drewna i skóry. Można było upiec kiełbaski na ognisku. Oczywiście nie mogło zabraknąć zwiedzania Grodu Ryczyńskiego z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską. A nasi druhowie z OSP Bystrzyca prezentowali swoje wozy bojowe.

Organizatorami wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Starożytności oraz Ryczynianie znad Odry, przy wsparciu Gminy Oława.