Udało się Żuk dotarł do celu Rajdu Koguta!

poniedziałek, 20.06.2022 - 14:51

16 czerwca br. linię startu VI Charytatywnego Rajdu Koguta przekroczył odrestaurowany przez druhów z OSP Oława oraz strażaków PSP w Oławie samochód gaśniczy GLM 8 z 1976 roku -  Żuk 15B.  Samochód otrzymał symboliczny numer startowy 998. Za kierownicą p.o. wójta gminy Oława – Henryk Kuriata w towarzystwie załogi: druhów i strażaków, którzy odrestaurowali auto.

Start w rajdzie to był sprawdzian efektów wysiłku druhów OSP Oława, którzy po siedmiu latach przerwy, przywrócili Żukowi sprawność. Pomysł startu w rajdzie pochodzi od p.o. wójta Henryka Kuriaty, który wspomniał o tym w maju ubiegłego roku podczas oficjalnego wprowadzenia Żuka do podziału bojowego OSP Oława. Druhowie zakładali najpierw sam start, bez udziału w rajdzie. Jednak pomysł ewaluował, prace na sprawnością żuka przybrały na sile i udało się. Żuk dotarł do punktu docelowego – Giżycka i bezpiecznie powrócił do Oławy. Pokonał w sumie trasę około 1.200 km. Gratulujemy!

Przypomnijmy, że Żuk wyprodukowany w grudniu 1976 roku trafił rok później na wyposażenie jednostki OSP w Bystrzycy. Następnie w 1991 roku został przekazany na stan jednostki OSP Sobocisko, gdzie służył kolejne 23 lata. Następnie trafił do jednostki OSP Oława, i to tutaj druhowie postanowili go wyremontować. Środki na ten cel przekazała gmina Oława.

Więcej informacji o Żuku:

na stronie www: kliknij tutaj

na stronie PSP w Oławie: kliknij tutaj