• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Uczennice SP Marcinkowice najlepsze w województwie

środa, 17.04.2024 - 11:19

-"Mamy zaszczyt poinformować, że uczennice Szkoły Podstawowej  im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach, w składzie Wioleta Stańko, Hanna Żarnecka i Oliwia Żygadło zajęły I miejsce w województwie w kategorii klas VII – VIII." - przekazała dobre wieści nauczycielka marcinkowickiej placówki - Aleksandra Sofińska. Gratulujemy!

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu odbył się finał XXIV Dolnośląskiego Konkursu Historycznego „Od Solidarności do III Rzeczypospolitej”, którego hasło przewodnie brzmiało „Kościół wobec niepodległościowych dążeń Polaków”.

Organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej, Zarząd Regionu Dolnośląskiego NSZZ „Solidarność” i Szkoła Podstawowa nr 17 we Wrocławiu, a patronat nad konkursem sprawują Dolnośląski Kurator Oświaty, prezydent miasta Wrocławia oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Nagrody zwycięzcom wręczali Kazimierz Kimso –przewodniczący dolnośląskiej Solidarności, Włodzimierz Suleja – profesor  Uniwersytetu Wrocławskiego, Stanisław Bogaczewicz z IPN, Grzegorz Kowal – naczelnik IPN, Jarosław Krauze – radny Wrocławia,  Marta i Maria Morawieckie – córki Kornela Morawieckiego i gospodarz spotkania dyrektor SP 17 Piotr Migocki.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy z nich  to test, który sprawdzał wiedzę ogólną ze wspomnianego okresu. Natomiast część finałowa, polegała na wykonaniu prezentacji, składającej się z części teoretycznej i  wywiadu ze świadkiem historii.

W tym roku tematem przewodnim prezentacji finałowej dla klas VII – VIII było zagadnienie „Papieskie pielgrzymki w latach 1979 – 1987”. Świadkami historii przedstawionymi w prezentacji były nauczycielki z SP Marcinkowice, panie Danuta Kiwak i Małgorzata Jabłońska, które podzieliły się swoimi wspomnieniami z drugiej i trzeciej pielgrzymki papieskiej do Polski.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji na Youtubie:

 

Aleksandra Sofińska
nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach

fot. archiwum szkoły