Siódmoklasiści z SP Marcinkowice w Warszawie

poniedziałek, 23.09.2019 - 10:56

20 września br. uczniowie klas siódmych byli na jednodniowej wycieczce w stolicy Polski i województwa mazowieckiego, w Warszawie. Skorzystali z zaproszenia Poseł na Sejm Aldony Młyńczak z inicjatywy Państwa M. W. Kucharskich. Wyjazd był w całości sponsorowany.

Pierwszy etap pobytu w stolicy to zwiedzanie Starego Miasta, na którym uczniowie mieli okazję posłuchać dźwięków katarynki wzorowanej na tych, które urozmaicały życie mieszkańcom miasta sto lat temu. Kataryniarz w stroju z epoki śpiewał dawne piosenki, pokazał chętnym dzieciom, jak się ją nakręca oraz wyjaśnił sposób jej działania. Na placu Zamkowym uczniowie zobaczyli Zamek Królewski, który został odbudowany po II wojnie światowej, podobnie jak cała Starówka.

Obejrzeli również inną wizytówkę miasta zdobiącą je od XVII wieku, Kolumnę Zygmunta III Wazy, która jest pierwszym odsłoniętym w nowożytnej Europie pomnikiem przedstawiającym osobę świecką. Następnie siódmoklasiści przeszli traktem w stronę Barbakanu, zatrzymali się przy pomniku Małego Powstańca upamiętniającym najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

Drugim etapem pobytu w Warszawie było zwiedzanie Sejmu. Pani poseł zorganizowała spotkanie z przewodnikiem sejmowym, uczniowie podczas prelekcji mogli zadawać pytania, robić zdjęcia. Spotkali się również z Panią Aldoną Młyńczak oraz z dyrektor biura Panią Renatą Berdowicz, którym wręczyli skromny upominek z logo naszej szkoły w podziękowaniu za zaproszenie do stolicy.

Na pamiątkę pobytu uczniowie otrzymali magnesy z wizerunkiem sejmu, długopisy i ołówki. Wizyta w stolicy zakończyła się obiadem w restauracji sejmowej.

Późnym wieczorem dotarliśmy do Marcinkowic, z głowami pełnymi wrażeń.

Cieśla, B. Kołodziej
fot. archiwum szkoły