Profilaktyka przez Sport w Szkole Podstawowej w Gaci

poniedziałek, 05.09.2022 - 14:21

Tuż pod koniec roku szkolnego uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Gaci mieli możliwość uczestniczenia ciekawym programie profilaktycznym pt. „ Żyj zdrowo – aktywnie spędzaj czas wolny” zrealizowanego dzięki funduszom ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Oława w roku 2022.

Był to cykl spotkań ze znanymi sportowcami, w czasie których mieliśmy okazję nie tylko poznać wybitne postaci polskiego sportu, ale przede wszystkim wziąć aktywnie udział w ćwiczeniach i zabawach ruchowych zaproponowanych przez naszego gościa.

Tym sposobem gościliśmy w naszej szkole Annę Kowalczyk multimedalistkę Mistrzostw Polski w Kolarstwie (szosowym i MTB). Mistrzynię Polski ze startu wspólnego w kolarstwie szosowym w 2008 r. Pani Ania poprowadziła warsztaty pt. „ROWER LEKARSTWEM NA WSZYSTKIE PROBLEMY”, w których propagowała idee olimpizmu, zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania.

W ramach tego programu odwiedził nas Tomasz Włoczyk– trener KARATE KYOKUSHIN. Jego największymi osiągnięciami było zdobycie tytułu mistrza Polski oraz 2-krotne zwycięstwo w Pucharze Polski. 5-krotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy. Uczniowie mieli okazję zadać mu wcześniej przygotowane pytania, które najczęściej dotyczyły początków kontaktów ze sportem oraz trybu życia i codziennych treningów. Pan Tomek przygotował dla naszych uczniów profesjonalny trening KARATE KYOKUSHIN .

Dużo radości dała nam i naszym rodzicom Pani Dominika Bator, która brawurowo przeprowadziła warsztaty z zumby.

Pawł Skóra –mistrz Świata, Europy i Polski w freestyle football przygotował dla nas warsztat pt. „OBUDŹ W SOBIE PASJE”, który ukazał naszym uczniom, że ciężka praca w sporcie przynosi efekty: uzyskanie wielu tytułów min. mistrza Świata, umożliwia podróżowanie oraz uzmysłowia, że warto uczyć się języków obcych. W trakcie zajęć uczniowie mieli także okazję nauczyć się kilku trików piłkarskich.

Na zakończenie programu odwiedziliśmy wyjątkowe miejsce w Oławie Centrum Magnifca, gdzie byli i czynni sportowcy PAWEŁ UNDZIAKIEWICZ- zawodnik kadry narodowej w akrobatyce sportowej, Martyna Wojtysiak- artystka teatru Ocelot oraz Mila Nikolenko choreografka, akrobatka udowodnili, jak pasję można połączyć z pracą. Pokazy ćwiczeń na szarfach, praktyczny trening akrobatyczno-gimnastyczny wywarł na wszystkich nie lada wrażenie.

Sport łączy się z zdrowym odżywianiem, dlatego zaproponowaliśmy naszym uczniom warsztaty z psychodietetykiem, właścicielem firmy Zielony Garnek Eweliną Daniłą, która uczyła nas jak podejmować świadome decyzje żywieniowe oraz uświadomiła, że jedzenie może być źródłem zdrowia, ale najważniejsze jest wyrobienie nawyków związanych ze zdrowym stylem życia.

Cykl spotkań ze znanymi sportowcami miał promować w naszej szkole pozytywne postawy oraz motywować do większego wysiłku, aby coś w życiu osiągnąć. Nasi mistrzowie, czyli ludzie ze sportową pasją, chętnie dzielili się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Byli więc dobrym i motywującym wzorem dla naszych uczniów. Jesteśmy pewni, że treningi z mistrzem przyczyniły się do zwiększenia zapału sportowego u naszych wychowanków!

Liczymy, że od nowego roku uda nam się ponownie kontynuować podobne programy w naszej szkole. Program koordynowała Sylwia Piebiak.

Relacja dostępna na stronie szkoły: kliknij tutaj