40 mln złotych to kwota na którą gmina Oława zrealizowała inwestycje związane z rozwojem infrastruktury: wodociągowej, sanitarnej i drogowej w ciągu ostatnich dwóch lat

czwartek, 04.04.2024 - 11:29

Zrealizowane zadania związane z rozbudową sieci wodociągowej, to wydatki w wysokości prawie 5 mln złotych.

Zakończono prace budowlane związane z rozbudową stacji uzdatniania wody w Sobocisku, obecnie trwają czynności odbiorowe. To ważna i strategiczna inwestycja dla północno zachodniej części gminy. Dzięki jej realizacji znacznie poprawi się zaopatrzenie w wodę kilku miejscowości. Inwestycja dofinasowana jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Gmina Oława w przeciągu ostatnich 2 lat rozbudowała sieć wodociągową w: Godzikowicach Stanowicach, Marcinkowicach, Bystrzycy, Janikowie i Zabardowicach. W marcu 2024 roku ruszyły prace budowlane związane z rozbudową sieci wodociągowej w Oleśnicy Małej wraz z budową wodociągu Oleśnica Mała – Owczary. Na zadanie gmina otrzymała dofinansowanie z II Edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

W 2023 roku wykonano program funkcjonalno-użytkowy dotyczący rozbudowy stacji uzdatniania wody w Siedlcach w formule „projektu i buduj”, w lutym bieżącego roku gmina ogłosiła postępowanie przetargowe i w marcu wybrała najkorzystniejszą ofertę. Wartość zadania to niecałe 9 ml zł. Na realizację inwestycji gmina Oława pozyskała dofinansowanie w ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

8,5 ml zł na rozbudowę infrastruktury sanitarnej

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wybudowano i rozbudowano sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Bystrzycy, Janikowie, Zabardowicach, Marcinkowicach, Stanowicach, Godzikowicach i Jaczkowicach. Wybudowano także rurociąg przerzutowy z Marcinkowic do oczyszczalni ścieków w Stanowicach wraz z przebudową kanalizacji deszczowej.  Dodatkowo ponad 1 mln złotych przeznaczono na zakup materiałów i wyposażenia oraz remonty gminnych przepompowni ścieków i oczyszczalni ścieków.

W 2024 roku zaplanowano w budżecie środki na realizację inwestycji wodociągowych i sanitacyjnych wsi 5,9 mln złotych. W dniu 26 marca br. podpisano umowę z wykonawcą na wykonanie sieci wodociągowej w Jankowicach.

24, 5 mln na infrastrukturę drogową

Gmina przez ostatnie dwa lata wybudowała drogi w: Bystrzycy,  Jankowicach, Janikowie, Oleśnicy Małej, Stanowicach, Marcinkowicach i Zabardowicach. Zlecono wykonanie projektu dróg wraz z odwodnieniem i kanalizacją deszczową ulic w Bystrzycy: Bema, Zielona, Łokietka, Szkolna, Nowa, Wolności, Chrobrego, , Czarneckiego.

Między innymi wykonano tzw. nakładki asfaltowe w: Ścinawie Polskiej, Niemilu, Stanowicach, Bystrzycy, Marcinkowicach, Gaci, Marszowicach, Owczarach. Z kostki betonowej lub asfaltu wykonano nawierzchnię dróg w Bystrzycy, Starym Górniku, Oleśnicy Małej, Jankowicach Stanowicach, Starym Otoku, Marcinkowicach, Owczarach, Godzikowicach, Marszowicach, Jankowicach Małych. Na remonty dróg gminnych wydatkowano kwotę ponad 4 mln złotych.

Oprócz dróg, wybudowano także chodniki w: Stanowicach, Jankowicach Małych, Bolechowie. Gmina obecnie realizuje zadanie polegające na budowie ścieżki pieszo-rowerowej w Godzikowicach. W ramach inwestycji przewidziano oprócz 400 metrów ścieżki, także oświetlenie – montaż 18 lamp, w tym doświetlenie dwóch przejść dla pieszych.

Gmina Oława przekazała środki finansowe dla Powiatu Oławskiego na wykonanie: nowej nawierzchni drogi powiatowej Gać-Psary, Marszowice-Miłonów, przebudowę drogi 1574D w Jaczkowicach, przebudowę mostu drogowego w ciągu drogi powiatowej Ścinawa-Godzikowice oraz modernizację drogi powiatowej Ścinawa Polska-Ścinawa. Przekazano również środki na wykonania chodników w miejscowościach: Janików, Drzemlikowice, Godzikowice, Godzikowice, Chwalibożyce, Zakrzów, Janików, Siecieborowice, Niwnik, Owczary, Oleśnica Mała, Niemil, Miłonów, Godzinowice, Ścinawa, Osiek, a także budowę ścieżki pieszo-rowerowej w ulicy Kilińskiego w Oławie.

W bieżącym roku zaplanowano ponad 9,4 mln zł  na infrastrukturę drogową.

Na oświetlenie ulic, placów zabaw i dróg wydatkowano w 2022 roku ponad 106 tys. zł, a w 2023 roku ponad 511 tys. zł, m.in. : rozbudowano oświetlenie drogowe w Marszowicach, zakupiono i zamontowano lampy solarne w Jakubowicach i Godzikowicach, w Marcinkowicach, Stanowicach, Jaczkowicach i Marszowicach, w Sobocisku, Godzinowicach, Oleśnicy Małej, Gaj Oławskim, Zakrzowie, Ścinawie Polskiej i Chwalibożycach.

W bieżącym roku zakończono budowę oświetlenia w Godzinowicach, gdzie gmina zamontowała 11 słupów oświetleniowych z oprawami LED. Łącznie w 2024 roku na oświetlenie ulic, placów i dróg zaplanowano w budżecie łącznie ponad 1 mln zł.