Radni ustalili stawki za odpady

czwartek, 06.02.2020 - 08:49

Wczoraj popołudniu odbyła się druga część sesji Rady Gminy Oława podczas której ustalono wysokość stawki opłaty za odpady komunalne. Przypomnijmy, że od 1 marca br. wchodzą przepisy o obowiązkowej segregacji odpadów komunalnych. (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Dz.U. 2019.2010 t. j. z dnia 2019.10.23).

Radni ustalili miesięczną stawkę opłaty za segregowane odpady komunalne w wysokości 21 zł od mieszkańca. Ustalono również zwolnienia dla rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny, które nie będą ponosić opłat za szóstą i każdą kolejna osobę w gospodarstwie. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest złożenie prawidłowo wypełnionej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Z części opłat zwalnia się również właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, na których kompostuje się bioodpady w przydomowych kompostownikach. Zwolnienie ustalono w wysokości 2 zł od stawki za gospodarowanie odpadami.

W sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, radni ustalili karę administracyjną. Czyli brak segregacji odpadów będzie skutkował opłatą w wysokości 42 zł od mieszkańca.

Uchwała wchodzi w życie od 1 marca i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Wkrótce uchwała zostanie opublikowana w BIP w zakładce Prawo/Uchwały/Kadencja 2018-2023/Uchwały z 2020r.

Wczorajsze posiedzenie Rady Gminy Oława było kontynuacją pierwsza część z 31 stycznia, przerwanej przez przewodniczący rady Mariusz Michałowskiego do 5 lutego.