• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Oddali hołd Ofiarom Rzezi Wołyńskiej

poniedziałek, 11.07.2022 - 11:58

Dzisiaj przed tablicą pamiątkową przy Rondzie Kresowym w Oławie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej. Na dzień 11 lipca przypada bowiem Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Przed tablicą pamiątkową przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kresów Wschodnich oraz lokalnych samorządów złożyli kwiaty. Gminę Oława reprezentował wójt Artur Piotrowski, kierownik GOPS Helena Masło oraz dyrektor GZO Stanisław Górka.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Dzień Pamięci przypada na dzień 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.