Koalicja samorządowa na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego

poniedziałek, 05.10.2020 - 13:59

Dzisiaj w południe, przed filialnym budynkiem Urzędu Gminy Oława na ulicy św. Rocha 3 nastąpiło podpisanie Deklaracji Współpracy w ramach koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Deklarację podpisał Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz p.o. wójta Henryk Kuriata. Na spotkaniu obecny był również Z-ca Dyrektora ds. lecznictwa Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu dr n. med. Ireneusz Pawlak.

Jak podkreślił dr n. med. Ireneusz Pawlak, należy pamiętać, że wczesna diagnoza, daje większe szanse na wyzdrowienie. Zapraszał do badań profilaktycznych, do leczenia, ponieważ choroby onkologiczne nie czekają. Odraczanie rozpoczęcia diagnostyki i leczenia stanowi zagrożenie życia i zdrowia.

Dzięki deklaracji współpracy, gmina otrzymała 100 zestawów do samodzielnego pobrania próbki kału, które będą badane pod kątem wykrycia krwi utajonej. Jest to nieinwazyjny test pomocy we wczesnym wykrywaniu zmian przednowotworowych i nowotworowych jelita grubego. Dodatni wynik testu świadczy o krwawieniu w przewodzie pokarmowym. Ustalenie przyczyn krwawienia wymaga wykonania innych badań, przede wszystkim badania kolonoskopowego.

Program jest skierowany do osób:

– w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego

– w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

– w wieku 25-49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Jeśli należysz do grupy objętej programem i jesteś mieszkańcem gminy Oława, nie czekaj i zgłoś się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie (GOPS), na ul. Św Rocha 3. Otrzymasz ankietę, zestaw do samodzielnego pobrania próbki kału i wszystkie potrzebne informacje. Wypełniona ankietę oraz próbę należy oddać do GOPS, który prześlę je do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Badanie jest bezpłatne.