Apelujemy o prawidłową eksploatację kanalizacji

środa, 05.02.2020 - 07:57

Szanowny Użytkowniku kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Godzikowice, Ścinawa, Ścinawa Polska!

Urząd Gminy Oława, będący zarządcą kanalizacji sanitarnej, zwraca się z apelem do wszystkich użytkowników korzystających z sieci kanalizacyjnej o prawidłowe i zgodne z umową jej eksploatowanie.

Informujemy, że ścieki z powyższych miejscowości przekazywane są do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej i oczyszczane w miejskiej oczyszczalni ścieków. Ścieki te badane są cotygodniowo przez ZWiK Oława pod względem parametrów wskazanych w umowie, jednak  w większości oznaczanych parametrów występują przekroczenia – głównie BZT 5. W związku z powyższym Gmina narażona jest na podwyższone opłaty, które w konsekwencji spowodują podwyższenie ceny ścieków. Wobec powyższego zwracamy się z prośbą o prawidłowe korzystanie z kanalizacji.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków  (Dz.U.2019.1437 t.j. z dnia 2019.08.01) oraz zawartą umową z każdym Odbiorcą, zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:

1. odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie  rozdrobnionym;

2. odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych;

3. substancji palnych i wybuchowych, których punkt zapłonu znajduje się w temperaturze poniżej 85 °C, a mmw szczególności benzyn, nafty, oleju opałowego, karbidu, trójnitrotoluenu;

4. substancji żrących i toksycznych, a w szczególności mocnych kwasów i zasad, formaliny, siarczków, cyjanków  oraz roztworów amoniaku, siarkowodoru i cyjanowodoru;

5. odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek;

6. ścieków zawierających chorobotwórcze drobnoustroje pochodzące z:
– obiektów, w których są leczeni chorzy na choroby zakaźne
– stacji krwiodawstwa
– zakładów leczniczych dla zwierząt, w których zwierzęta są leczone stacjonarnie na choroby zakaźne
– laboratoriów prowadzących badania z materiałem zakaźnym pochodzącym od zwierząt.