Zakończył się remont elewacji południowej w kościele w Gaju Oławskim
Dzięki środkom finansowym z budżetu gminy Oława w kościele filialnym p.w. Trójcy Świętej w Gaju Oławskim wykonano remont elewacji dwóch ścian, od drogi wojewódzkiej nr 346 i wejścia głównego.
Dotacja dla kościoła w wysokości 50 tys. zł została przekazana 30 kwietnia br. podczas XXIX posiedzenia sesji Rady Gminy Oława. Obecnie zakończone prace, to kontynuacja remontu świątyni. W ubiegłym roku, również dzięki środkom z budżetu gminy, wykonano elewację ściany od strony zakrystii. Do wykonania pozostała jeszcze ostatnia ściana świątyni.
Kościół Filialny p.w. Świętej Trójcy w Gaju Oławskim jest świątynią murowaną, wybudowaną w stylu późnoklasycystycznym w 1827 roku, związaną niegdyś z wyznaniem ewangelickim. Obiekt doznał wielu zniszczeń podczas II wojny światowej, odbudowy dokonano w latach 1948-1957.
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały „Kościół posiada wartości artystyczne, których zachowanie leży w interesie społecznym. Na skutek wieloletniej eksploatacji kościoła narażonego na długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych warunków cieplno-wilgotnościowych, nastąpiło poważne uszkodzenie budynku w strefach przyziemnych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu. Planowana kontynuacja prac jest niezbędna dla zapewnienia zabytkowi właściwego stanu technicznego oraz warunków trwałego zachowania.”
Kościół jest wpisany do rejestru zabytków decyzją nr A/1284/1155 z dnia 20.11.1964 roku.
Pozostałe aktualności:
-
Czytaj dalej
Modernizacja boiska przy Gminnej Szkole Podstawowej zakończona
wtorek, 09.06.2026 - 13:54 -
Czytaj dalej
Mikroretencja – przygotuj się na nabór wniosków
poniedziałek, 08.06.2026 - 14:46 -
Czytaj dalej
Wielkie emocje, sportowa rywalizacja i masa zabawy dla najmłodszych już niedługo!
poniedziałek, 08.06.2026 - 10:53