• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Wycieczka seniorów z Janikowa

wtorek, 15.05.2018 - 13:31

9 maja grupa seniorów z Janikowa odwiedziła Zespół Pałacowo- Parkowy w Koszęcinie- siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Dzień był pełen wrażeń, zaczęliśmy od zajęć manualnych polegających na malowaniu kwiatów na szerokich wstążkach. Następnie zwiedzaliśmy starannie odrestaurowane pomieszczenia w pałacu, poznaliśmy jego historię. Przewodnik – Pani Ewa- przedstawiła bardzo wnikliwie rodowód strojów ludowych tzw. Czarnego Śląska. Z wielką pasją opowiadała jak rozróżnić po stroju pannę i mężatkę, i tak ta pierwsza nosiła nieparzysty sznur korali, jeden albo trzy, gdy była zamożna wianek z czerwonym kwiatem na przodzie.

Turyści z Janikowa mogli przymierzyć stroje, co też niektórzy bardzo chętnie czynili, przy uciesze pozostałych wycieczkowiczów. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie „Janików na Smortawą”. Jak oceniają seniorzy: „Miejsce godne polecenia, stamtąd świetny punkt do zwiedzania okolicznych miejscowości np. Tarnowskich Gór czy Częstochowy”.
Teks i zdjęcia – Tomasz Niewodniczański

Polityka prywatności

Zanim Państwo klikną przycisk: „Zamknij” prosimy o przeczytanie poniżej wiadomości. Przekazujemy Państwu informację o tzw. plikach cookies oraz prosimy o Państwa dobrowolną zgodę na przetwarzanie przez Gminę Oława danych:

 

Zgoda na przetwarzanie danych:

Informujemy, że administratorem danych jest Gmina Oława, z siedzibą pl. marsz. Józefa Piłsudskiego 28, 55-200 Oława, nr NIP 912-17-15-754, tel. 71 313-30-44, email: sekretariat@gminaolawa.pl. Dane osobowe zbierane są przez Gminę Oława wyłącznie w celu korzystania z serwisu i nie będą udostępniane, użyczane czy też sprzedawane podmiotom trzecim.


Pliki cookies:

To małe pliki tekstowe przechowywane na Państwa urządzeniu (np. komputerze, tablecie lub telefonie), powszechnie stosowane do usprawniania działania i zwiększania wydajności serwisów internetowych. Jest to możliwe dzięki temu, że serwisy mogą odczytywać i zapisywać te pliki, co pozwala im na rozpoznanie Państwa urządzenia i zapamiętanie ważnych informacji, które umożliwiają Państwu wygodniejsze korzystanie z nich.

W dowolnym momencie możecie Państwo wyłączyć pliki cookies. Wystarczy, że wybiorą Państwo odpowiednie ustawienie w swojej przeglądarce na komputerze lub urządzeniu mobilnym, które pozwala zablokować akceptowanie plików cookies lub podobnych technologii. Więcej informacji odnośnie sposobu w jaki powinni Państwo skonfigurować swoją przeglądarkę do korzystania z plików cookies w wybrany sposób znajdziecie Państwo na stronie dostawcy przeglądarki.