• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Wskrzeszanie tradycji kulinarnych w Bystrzycy

poniedziałek, 29.05.2023 - 11:28

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Bystrzycy nie zwalniają tempa. Ponad 20 uczestników postanowiło przywrócić tradycję przygotowania domowego makaronu.

Grupa zebrała się w środę i czwartek w świetlicy wiejskiej aby chłonąć wiedzę o domowym sposobie wyrobu makaronu. Sekretną, rodzinną recepturą z gospodyniami i gospodarzami podzieliła się nestorka Koła pani Stasia. Przed dwoma tygodniami gospodynie uczestniczyły w pokazie pani Stasi, aby zapoznać się krok po kroku z całym procesem i techniką wytwarzania. Członkowie ośmieleni efektami uzyskanymi w czasie pokazu zdecydowali się na samodzielną produkcję.

Pierwszym krokiem było przygotowanie wszystkich niezbędnych składników. Założeniem grupy było zrobienie makaronu z 30 jaj i 5 kg mąki. Praca pod okiem wprawionej i zdolnej nauczycielki paliła się w rękach. Szybko okazało się, że przy tym poziomie zaangażowania i energii składniki kończą się zaskakująco szybko. Zgrany zespół gospodyń szybko zorganizował dodatkowe 30 jaj i 3 kg mąki, aby wyrobić kolejne partie ciasta.

Po wyrobieniu przyszedł czas na rozwałkowanie i leżakowanie płatów przed dalszą obróbką. Następnie w ruch poszły ostre noże do cięcia na pasy ciasta, a te z kolei na popularne nitki do niedzielnego rosołu. Gospodynie skorzystały też z małej pomocy w postaci ręcznych maszynek. Tak przygotowany produkt został rozłożony na stołach do całonocnego schnięcia przed ważeniem i pakowaniem.

W czwartkowe popołudnie Gospodynie spotkały się ponownie aby poważyć i spakować makaron do torebek. Okazało się że dzięki pracy całego zespołu KGW Bystrzyca przygotowała trzy rodzaje makaronu (w tym wegetariański) łącznie ponad 11 kg. Jak przystało na dokładne i precyzyjne gospodynie, każde opakowanie otrzymała logotyp KGW.

Efekty pierwszych makaronowych warsztatów będzie można ocenić i nabyć już wkrótce. Pierwsza okazja nadarza się w najbliższą sobotę 26 maja na stoisku KGW Bystrzyca w ramach wsparcie VII. Biegu Kresowego.

Wszystkich mieszkańców Bystrzycy zapraszamy do dołączenia do Koła Gospodyń Wiejskich. Wystarczy skontaktować się na portalu facebook – www.fb.com/GospodynieZBystrzycy, mailem na Kgwbystrzyca@wp.pl lub zapytać znajomych którzy są już członkami organizacji.

tekst i zdjęcia – KGW Bystrzyca