W sierpniu – przegląd filmów krótkometrażowych w Kinie Odra

Gratka dla wielbicieli kina. W sierpniu w Centrum Sztuki w Oławie przegląd filmów krótkometrażowych nagrodzonych w najważniejszych kategoriach w ramach Festiwalu Grand OFF Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata. Centrum Sztuki zaprasza na nieodpłatne pokazy zwycięskich filmów Festiwalu Grand OFF Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata.
Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.
Najciekawsze produkcje niezależne nadesłane z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się ze znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów!
Do tej pory na festiwal Grand OFF nadesłano 3909 filmów ze 117 krajów całego świata.
Nagrody 11. Edycji Grand OFF przyznano filmom w kategoriach: Najlepsza Reżyseria („The Servants”), Najlepszy scenariusz („Le Soutien-Gorge”), Najlepsze Zdjęcia („Watu Wote”), Najlepszy Montaż („How to save your darling”), Najlepsza Scenografia („Inside The Wardrobe”), Najlepsza Aktorka („On Time”), Najlepszy Aktor („Master of the class”), Najlepsza Fabuła („Bus Story”), Najlepszy Dokument („Nie sądzić”), Najlepsza Animacja („A terrible Hullabaloo”), Najlepszy Film Polski („Ja i Mój tata”).
Terminy sierpniowych pokazów już wkrótce na stronie www.kultura.olawa.pl oraz na Facebooku. Zapraszamy!
Najlepsza Reżyseria „The Servants”
Francja, Liban, 2017
Reż. Marwan Khneisser
Grupa beztroskich biesiadników spotyka się w odizolowanej willi na brzegu morza. Przy tej okazji Nabil – który opiekuje się domem i jego cała rodzina spotykają starego znajomego, groźnego przywódcę grupy. Spotkanie przywołuje brutalne i bolesne wspomnienia.
Najlepszy scenariusz „Le Soutien-Gorge”
Francja, 2017
Osoba nominowana, Reż.: Laurent Firode
Listopad 2015 roku, rząd prosi obywateli o wywieszenie na balkonach flagi francuskiej w hołdzie ofiarom ataków terrorystycznych.
Najlepsze Zdjęcia „Watu Wote”
Niemcy, 2016
Osoba nominowana: Felix Striegel
Reż. Katja Benrath
Od dekady Kenia była celem ataków terrorystycznych Al-Shabaaba. Rośnie atmosfera lęku i wzajemnej nieufności pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. W grudniu 2015 r. muzułmańscy pasażerowie autobusu pokazali, że solidarność może zwyciężyć.
Najlepszy Montaż „How to save your darling”
Włochy, 2016
Osoba nominowana, reż.: Leopoldo Caggiano
Sztuka życia w parze, czyli o rozwiązywaniu problemów, których żyjąc samotnie się nie ma.
Najlepsza Scenografia „Inside The Wardrobe”
Francja, 2016
Osoba nominowana: Michel Carmona
Reż. Sebastien Carfora
W świecie, w którym powierzchowność jest ważniejsza niż to, co w środku, Frank stracił wszystko i obecnie żyje na ulicy. Żeby przeżyć i powrócić do społeczeństwa, może liczyć jedynie na własne umiejętności adaptacji, wyjątkową wyobraźnię, garnitur i swoją szafę…
Najlepsza Aktorka „On Time”
Stany Zjednoczone, 2016
Osoba nominowana: Inger Tudor
Reż. Xavier Burgin
Zdesperowana i bezrobotna matka mieszkająca w South Central w Los Angeles, przez wzgląd na swoje dziecko zmuszona jest do podjęcia niebezpiecznej decyzji.
Najlepszy Aktor „Master of the class”
Francja, 2017
Osoba nominowana: Sébastien Chassagne
Reż. Hakim Zouhani
Berry jest nauczycielem w szkołach klasy robotniczej. Ma nadzieję, że jego praca na zastępstwo wkrótce zmieni się na etat. Dzisiejszy dzień będzie decydujący – po raz pierwszy będzie miał inspekcję z Ministerstwa Edukacji.
Najlepsza Fabuła „Bus Story”
Hiszpania, 2016
Reż. Jorge Yudice
Jak każdego poranka, bohater obserwuje nieznajomą śpiącą w autobusie. Nigdy z nią nie rozmawiał, ale wie, na którym przystanku wysiada z autobusu. Problem w tym, że dziś ona nie budzi się na czas i zaraz przejedzie swój przystanek. Czy powinien ją obudzić?
Najlepszy Dokument „Nie sądzić”
Polska, 2017
Reż. Magdalena Lubańska, Pawlina Carlucci Sforza
Piotr i Henryk szykują się do obchodów Misterium Męki Pańskiej, w którym grają rolę Judasza i Jezusa. Wydarzenie religijne staje się tłem do refleksji na temat tragicznych wydarzeń jakie dotknęły miasteczko Przeworsk, z którego pochodzą. W odważny i uczciwy sposób stają twarzą w twarz z – jak się okazuje – nadal niezabliźnionymi ranami wciąż żywej przeszłości.
Najlepsza Animacja „A terrible Hullabaloo”
Irlandia, 2016
Reż. Ben O’Connor
Historia młodego Vinny’ego Byrne’a, 15-letniego chłopaka, który walczy o Irlandię w Powstaniu wielkanocnym. W wieku 78 lat Vinny wspomina czasy w otoczeniu wolontariuszy, którzy zabrali go do miasta. Dzięki ręcznie robionej miniaturowej scenografii i lalkom, film relacjonuje z pierwszej ręki unikalne wspomnienia z powstania w Dublinie w 1916 r.
Najlepszy Film Polski „Ja i Mój tata”
Polska, 2017
Reż. Aleksandra Pietrzak
Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który cierpi na pogłębiającą chorobę Alzhaimera. Syn chce nareszcie poznać ojca i zbliżyć się do niego, co z każdym dniem staje się coraz trudniejsze.
A już w ten weekend:
Pozostałe aktualności:
-
Czytaj dalej
Wójt Gminy Oława ogłasza konkurs na stanowisko kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie
środa, 18.06.2025 - 15:07 -
Czytaj dalej
Urząd Gminy Oława ogłosił nabór na wolne stanowisko pracy ds. zamówień publicznych
środa, 18.06.2025 - 14:52 -
Czytaj dalej
Dofinansowania na wiaty biesiadne w Niwniku i Godzinowicach oraz drogę w Ścinawie Polskiej
wtorek, 17.06.2025 - 10:09