Uroczyste obchody Dnia Sybiraka
Dzisiaj przed południem na cmentarzu przy ul. Zwierzynieckiej w Oławie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Sybiraka. Jak podkreślił w swoim przemówieniu prezes Oławskiego Oddziału Związku Sybiraków Aleksander Maciejewicz, uroczystość upamiętnia 82 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów na zbiorowym grobie oławskich księży, gminę Oława reprezentowali p.o. wójta Henryk Kuriata oraz sekretarz Maria Bożena Polakowska.
Po przywitaniu gości, prezes Maciejewicz przypomniał tragiczne losy Polaków zesłanych na „nieludzką ziemię”, nawoływał do pielęgnowania tej pamięci, zwłaszcza przez młode pokolenia. Następnie wręczono odznaczenia: dla Aleksandra Maciejewicza – medal Opiekun Miejsca Pamięci Narodowej, pani Łucji Michalik – Medal „Pro Partia” oraz burmistrzowi Oławy Tomaszowi Frischmanowi – Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Podziękowano również byłemu Dziekanowi Dekanatu Oława Januszowi Gorczycy za długoletnią współpracę. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą pamięci Sybiraków.
Pozostałe aktualności:
-
Czytaj dalej
Modernizacja boiska przy Gminnej Szkole Podstawowej zakończona
wtorek, 09.06.2026 - 13:54 -
Czytaj dalej
Mikroretencja – przygotuj się na nabór wniosków
poniedziałek, 08.06.2026 - 14:46 -
Czytaj dalej
Wielkie emocje, sportowa rywalizacja i masa zabawy dla najmłodszych już niedługo!
poniedziałek, 08.06.2026 - 10:53