• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Uroczyste obchody Dnia Sybiraka

wtorek, 20.09.2022 - 14:33

Dzisiaj na cmentarzu komunalnym w Oławie, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Gminę Oława reprezentowali: wójt Artur Piotrowski oraz sekretarz Maria Bożena Polakowska.

Obchody rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości do grobu oławskich księży, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie pod Pomnikiem Sybiraka, prezes oławskiego oddziału Związku Sybiraków Aleksander Maciejewicz przywitał zaproszonych gości i przypomniał tragiczny los zesłańców na Sybir. Odśpiewano Hymn Polski, młodzież pięknie zaśpiewała Hymn Sybiraka, wręczono medale, dyplomy i podziękowania, m.in. Złotą Odznaką Honorową w uznaniu zasług dla Województwa Dolnośląskiego został odznaczony Aleksander Maciejewicz. Ksiądz proboszcz poświęcił Urnę z ziemią pobraną z grobu Żołnierzy Polskich z Brzeżan poległych w walce z bolszewikami 1918-1920.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem poświęconym pamięci  Polakom pomordowanym, zaginionym i zmarły na “nieludzkiej ziemi” w latach 1939-1959.