SP Drzemlikowice na I Turnieju Piłkarskim im. Kazimierza Górskiego

wtorek, 14.08.2018 - 08:08

Od września zeszłego roku Szkoła Podstawowa w Drzemlikowicach nosi imię Kazimierza Górskiego. Dołączyła zatem do grona 14 szkół w Polsce, którym patronuje ten najwybitniejszy polski trener piłkarski. Objęte są one szczególną opieką Fundacji Kazimierza Górskiego, która oprócz działań mających na celu utrwalenie i propagowanie pamięci o Trenerze Wszechczasów, działa na rzecz integracji tych szkół. I z tego właśnie powodu w tym roku zorganizowało I Turniej Piłkarski im. Kazimierza Górskiego. Odbył się w Łodzi, a gospodarzem turnieju była Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego.

Do Łodzi nasi sportowcy wyruszyli zaraz po uroczystym zakończeniu roku szkolnego – 22 czerwca. Towarzyszyli im nauczyciele wychowania fizycznego: Wojciech Kołodziej i Agata Basiak, a także Joanna Tatar (rodzic) i dyr. Agnieszka Fabisiak. Zgodnie z regulaminem zawodów, który omówiony został podczas marcowego spotkania przedstawicieli szkół im. Kazimierza Górskiego i władzami Fundacji – do turnieju należało zgłosić 2 drużyny: chłopców i dziewcząt. Zakwaterowanie oraz udostępnienie obiektów sportowych wzięła na siebie SMS. Koszty dojazdu uczniów oraz zakup koszulek wraz z logowaniem pokryła gmina Oława.

Pierwszy dzień pobytu w Łodzi miał charakter wyłącznie aklimatyzacyjny: zakwaterowanie, spacer po mieście – m.in. po sławnej ul. Piotrkowskiej – kolacja i wypoczynek przed rozgrywkami, które czekały następnego dnia.

Sobota – chłodna i deszczowa – to już wytężona praca na boisku. Każda z drużyn rozegrała po cztery spotkania. Emocji nie brakowało tak na murawie jak i na trybunach. Każda z drużyn chciała pokazać się od jak najlepszej strony. – Grały dzieci w różnych kategoriach wiekowych, najmłodsza uczestniczka miała osiem lat, najstarsi około 15 lat – powiedział po zakończeniu turnieju dla „Gazety Łódzkiej” prezes Fundacji Janusz Jesionek. – Ale nie wynik był najistotniejszy. Dla wielu młodych ludzi było to niezapomniane przeżycie – po raz pierwszy wyjeżdżali na turniej ogólnopolski. Po raz pierwszy przyjechali do Łodzi.

W przerwie rozgrywek odbyła się piękna uroczystość złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Górskiego, w której wziął udział jego syn Dariusz. Natomiast wieczorem, po zakończeniu zaplanowanych na ten dzień piłkarskich pojedynków, odbyło się spotkanie integracyjne przy grillu, na którym gościem honorowym był Jan Tomaszewski.

W niedzielę odbyły się dwa mecze finałowe. Po nich uroczyste wręczenie nagród, wspólne zdjęcia i czas powrotu do domu. – To pierwszy tak poważny turniej, w którym wzięła udział nasza szkoła – powiedział po zawodach dyr. Agnieszka Fabisiak. – Jestem bardzo zadowolona, że mogliśmy w nim wziąć udział. I jestem też bardzo dumna z naszych uczniów, który mężnie walczyli na boisku i pięknie reprezentowali naszą szkołę i gminę Oława. Może czasem brakowało sił i umiejętności, ale na pewno nie woli walki i sportowej determinacji. Brawo!

„Drzemlik”
fot. archiwum szkoły