Refundacja podatku VAT (dodatek gazowy) dla gospodarstw spełniających kryteria finansowe

piątek, 10.02.2023 - 08:34

Wójt Gminy Oława informuje, że osoby ogrzewające dom gazem mogą ubiegać się o refundację podatku VAT za zapłacone faktury po spełnieniu kryteriów ustawowych.

Wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT – kliknij tutaj

Instrukcja wypełniania wniosku – kliknij tutaj

Refundacja podatku VAT (dodatek gazowy) przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu:

• które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwo gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (dalej – CEEB),
  • a którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają:
  • 2100 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego

osiągnięte  w roku 2021 w przypadku wniosku złożonego w okresie od 1 stycznia do 31 lipca danego roku,  w roku 2022  w przypadku wniosku złożonego w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia danego roku.

Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury za gaz.

O przyznanie refundacji podatku VAT można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu pierwszej faktury VAT dokumentującej dostarczenie paliwa gazowego w okresie 01.01.2023 – 31.12.2023.

Do wniosku o zwrot podatku VAT za gaz należy załączyć:

1. fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
  2. dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
  3. Wypełniony wniosek

Wnioski będzie można składać do dnia 29 lutego 2024 r. (lub 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych):

• elektronicznie – podpisane za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub uwierzytelnione z wykorzystaniem profilu zaufanego
  • tradycyjnie (papierowo) –w siedzibie Gminy Oława ul. Świętego Rocha 3, pokój 17