OSP Siecieborowice ma nowy samochód
18 grudnia w Siecieborowicach nastąpiło oficjalne przekazanie do eksploatacji samochodu ratowniczo-gaśniczego Volkswagen Crafter 35 4x4 GLBM dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Siecieborowicach.
Po poświęceniu samochodu przez księdza proboszcza Marka Lewickiego, p.o. wójta Henryk Kuriata i burmistrz Oławy Tomasz Frischmann dokonali symbolicznego przekazania kluczyków oraz umowy użyczenia pojazdu na ręce prezesa OSP Władysława Baranieckiego oraz naczelnika Mateusza Harasymowicza. Następnie Naczelnik przekazał kluczyki druhom: -„Waszej opiece Druhu kierowco powierzam ten pojazd w nadziei, że będzie zawsze sprawny o każdej porze dnia i nocy”.
Podczas uroczystości Komendant Powiatowy PSP w Oławie Bartłomiej Marcinów, złożył gratulacje druhom podkreślając, że w historii siecieborowickiej jednostki to pierwszy fabrycznie nowy samochód ratowniczy. Głos zabrał również przewodniczący Rady Gminy Oława Mariusz Michałowski, życząc, by nowo otrzymany samochód musiał jak najrzadziej wyjeżdżać do pożarów. Życzenia i gratulacje w imieniu mieszkańców złożyły także: radna gminy Oława – Agata Opioła oraz sołtysowa wraz z przewodniczącą Rady Sołeckiej Drzemlikowic. Uroczystość prowadził Komendant Gminny Związku OSP w Oławie – Tadeusz Frysztak.
Przypomnijmy, że samochód w zabudowie kontenerowej, wyposażony dodatkowo w agregat wysokociśnieniowy wodno-pianowy, maszt oświetleniowy oraz elektryczną wyciągarkę liniową został zakupiony ze środków gminy Oława w wysokości 236 tys. zł., przy współudziale środków z Urzędu Miasta Oława w wysokości 30 tys. zł.
————-
Podczas uroczystości naczelnik OSP Siecieborowice Władysław Braniecki przypomniał zgromadzonym historię jednostki… a wszystko zaczęło się w 1946 roku, kiedy to grupa mężczyzn przyciągnęła porzucony wóz bojowy strażacki konny do Siecieborowic. Pierwszy prezesem został wówczas Mieczysław Miszczuk, a komendantem Michał Koszelowski. W miejscu gdzie obecnie zlokalizowany jest plac zabaw, wybrano nowy Zarząd. W 1966 roku w czynie społecznym wybudowano istniejącą do dziś remizę, dwa lata później jednostka otrzymała motopompę spalinową. Potem pozyskano samochód bojowy GAZZ, a wóz bojowy konny przekazano dla OSP Bolechów. Kilka lat później na wyposażenie jednostki trafił ŻUK A-15M.
W 2002 roku przy remizie w Siecieborowicach, po raz pierwszy na ziemiach gminy Oława, postawiono i poświęcono figurkę świętego Floriana.
W 2011 roku funkcję prezesa objął Władysław Baraniecki i pełni ją do dzisiejszego dnia. W tym samym roku obchodzono 65-lecie OSP Siecieborowice, wówczas nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej zawieszonej na budynku remizy, W 2012r. miało miejsce przekazanie sztandaru jednostki oraz samochodu marki STAR244, który wcześniej użytkowało OSP Siedlce. Niestety druhowie długo nie cieszyli się samochodem, po krótkim czasie pojazd uległ awarii, a kaszt naprawy przekroczył wartość pojazdu. Kolejnym nabytkiem był również STAR244 GBA otrzymany od OSP Owczary, który służył jednostce do chwili obecnej. W 2020 roku na stan jednostki trafił fabrycznie nowy, samochod ratowniczo-gaśniczego Volkswagen Crafter 35 4×4 GLBM.