Orły, koncert, rekord i polonez dla Niepodległej

czwartek, 15.11.2018 - 09:01

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej w Chwalibożycach mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Wysłuchali historii Polski opowiedzianej w oparciu o zmiany wizerunku godła. 11 obrazów przedstawiających Orła Białego wykonał pan Przemysław Górniak. Znakomicie opowiedział burzliwe losy naszej ojczyzny i ciekawostki o niektórych królach i władcach Polski. Uczestnicy naszej lekcji historii otrzymali FASOLKI PATRIOTYCZNE- fasolki z wizerunkiem orzełka!

Podczas uroczystej akademii, uczniowie wraz z gośćmi śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne. Usłyszeliśmy Rotę, w wykonaniu klasy VIII, natomiast klasa VII zaprezentowała pieśń ,,Boże, coś Polskę”. Uczniowie śpiewali Płynie Wisła, Przybyli ułani, Serce w plecaku i inne, natomiast klasa V zapoznała zebranych z “Pieśnią konfederatów barskich” do słów Juliusza Slowackiego. Na koniec uczniowie wyrecytowali popularny wiersz “Kto Ty jesteś?

W kolejnej części dnia Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy, Rodzice, Mieszkańcy a także zaproszeni goście wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej. Zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego dokładnie o godz. 11:11. Zaproszenie nasze przyjęli i swoją obecnością uświetnili: sołtysi: Józefa Nowacka, Andrzej Ilnicki, Dorota Radziewińska, prezes OSP w Owczarach Stanisław Druszcz oraz Bożenka Herba, F. Koziarski, A. Żuliński – Przyjaciele szkoły, a także pan P.Górniak- autor obrazów z godłami.

Po odśpiewaniu hymnu przyszedł czas na Poloneza. 100 uczniów, nauczycieli i gości uroczyście odtańczyli nasz narodowy taniec, Poloneza, do utworu Wojciecha Kilara z filmu ,,Pan Tadeusz”.
Na koniec uczniowie złożyli życzenia dla Polski: „Polsko! Z okazji Twojego święta pragnę Ci życzyć spokoju w narodzie. Aby obywatele stali się prawdziwymi patriotami. Żeby Twoja niepodległość trwała nieprzerwanie. Kocham Cię Polsko!”

A pani dyrektor Monika Piasecka-Galej podziękowała zebranym i życzyła całej społeczności szkolnej, gościom i wszystkim Polakom radosnego Dnia niepodległości.

Tekst i zdjęcia – SP Chwalibożyce