• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Druhowie z Bystrzycy na uroczystych obchodach w Warszawie

środa, 15.09.2021 - 09:09

4 września w Warszawie odbyła się uroczystość związana z 100-leciem utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie mogło tam zabraknąć druhów z naszej gminy. Do Warszawy pojechali przedstawiciele OSP Bystrzyca.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków w Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej ks. bp Michała Janocha i kapelanów straży pożarnej. Po mszy na Placu Zamkowym dobył się uroczysty apel w hołdzie pokoleniom strażaków. Na maszt wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie podniesiona została flaga Polski oraz odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymn Związku OSP RP – „Rycerze Floriana”. Na zakończenie mszy świętej Prezes ZG ZOSP RP druh Waldemar Pawlak wraz z członkami ZOSP RP złożyli kwiaty pod urną z „Ziemią z pobojowisk wojny światowej zbroczonych krwią Polaków w latach 1914-1920-21” oraz na grobie Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uroczystości wzięło udział 150 pocztów sztandarowych z całej Polski.

Jak czytamy na stronie Związku Ochotniczych straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, Związek OSP RP zrzesza ponad 16 tysięcy jednostek i 700 tysięcy członków. Związek posiada struktury zgodne z podziałem administracyjnym kraju. Pierwszym jej szczeblem są Oddziały Gminne i Miejsko-Gminne w liczbie 2 199, kolejnym jest 340 Oddziałów Powiatowych Związku OSP RP, a następnie 16 Oddziałów Wojewódzkich.

Fot. archiwum OSP Bystrzyca