• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Centrum Sztuki Zaprasza

czwartek, 24.06.2021 - 08:49

Dni Koguta, letnie warsztaty artystyczne oraz seans w Kinie Odra - to atrakcje na które zaprasza Centrum Sztuki w Oławie

W najbliższy weekend zapraszamy na Dni Koguta 2021!

Tegoroczne Dni Koguta startują w piątek 25 czerwca i potrwają do niedzieli 27 czerwca. Wydarzenie będzie miało charakter kilku jednocześnie funkcjonujących stref rekreacyjno-muzycznych, by miejsca zgromadzeń nie generowały zbyt większej ilości osób, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Na sali widowiskowej OWE ODRA odbędą się kameralne, biletowane koncerty na żywo z udziałem dozwolonej liczby publiczności, które będą transmitowane na telebimach ustawionych w kilku strefach na terenie miasta:

I strefa – tereny zielone Ośrodka Kultury (piątek-niedziela),
II strefa – oławski rynek (sobota-niedziela),
III strefa – plac na Młyńskiej (sobota-niedziela).

Ponadto w strefach będą organizowane dodatkowe atrakcje jak: animacje, pokazy (Magia wrażeń), warsztaty, mobilne spektakle teatralne, gra terenowa “Magiczny medalion oławskiej księżnej”, wejścia na wieżę ratuszową, spływ kajakowy oraz ogródki gastronomiczne.

Szczegółowy program imprezy przedstawia się następująco:


25 CZERWCA/PIĄTEK

OWE ODRA – KONCERTY /WSTĘP BILETOWANY
19:30 MERY SPOLSKY
21:30 PRO8L3M

RYNEK

16:30 WERNISAŻ WYSTAWY “DNI OŁAWY – JUBILEUSZ 60-LECIA ŚWIĘTA MIASTA”
STREFA ROZRYWKI – TERENY ZIELONE OŚRODKA KULTURY/ UL. 11 LISTOPADA 27
TRANSMISJA KONCERTÓW Z OWE ODRA /WSTĘP WOLNY/ OGRÓDEK GASTRONOMICZNY


26 CZERWCA /SOBOTA

OWE ODRA – KONCERTY /WSTĘP BILETOWANY
18:30 GRIZZLEE
20:30 NOCNY KOCHANEK

STREFY ROZRYWKI – TRANSMISJE KONCERTÓW Z OWE ODRA /WSTĘP WOLNY/ OGRÓDKI GASTRONOMICZNE

TERENY ZIELONE OŚRODKA KULTURY /UL. 11 LISTOPADA 27

13:30-18:00 Warsztaty cyjanotypii
14:00-15:30 Magia Wrażeń – nauka tańca Hula oraz gigantyczne bańki mydlane
17.30-18:30 Spektakl  dla dzieci pt. “Legenda o złotej kaczce”

RYNEK

14:00-21:00 Wejście na wieżę ratuszową / Bilety dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej od godz. 13:30
13:30-15:30 Magia Wrażeń – koraliki Hama oraz tatuaże natryskowe
14:30-18:00 Warsztaty ceramiki
15:30-16:30 Spektakl dla dzieci pt. “Legenda o złotej kaczce”

III. PLAC NA MŁYŃSKIEJ

13:30-14:30 Spektakl dla dzieci pt. “Legenda o złotej kaczce”
14:30-18:00 Malowanie bawełnianych toreb
14:30-18:30 Gigantyczne bańki mydlane oraz tatuaże brokatowe


27 CZERWCA/NIEDZIELA

OWE ODRA – KONCERTY /WSTĘP BILETOWANY
19.00 BARTEK DERYŁO
21.00 ANIA DĄBROWSKA

STREFY ROZRYWKI – TRANSMISJE KONCERTÓW Z OWE ODRA – WSTĘP WOLNY/ OGRÓDKI GASTRONOMICZNE

I.TERENY ZIELONE OŚRODKA KULTURY /UL. 11 LISTOPADA 27
13:30-14:30 Spektakl dla dzieci pt. “Pączkowe drzewo”
14:30-18:30 Warsztaty ceramiki
14:30-16:30 Magia Wrażeń – tatuaże brokatowe
15:30-18:30 Warsztaty cyjanotypii

Mostek na Oławie:
Spływ kajakowy NA TRASIE OŁAWA – MARCINKOWICE (powrót z Marcinkowic do Oławy autobusem) – zapisy

RYNEK

14:00-21:00 Wejście na wieżę ratuszową/ Bilety dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej od godz. 13:30
14:30-17:30 Gra terenowa pn. “Magiczny medalion oławskiej księżnej”
14:30-15:30 Magia Wrażeń – dekorowanie obrazków Koguta kolorowym piaskiem
15:30-16:30 Magia Wrażeń – tatuaże brokatowe
16:30-17:30 malowanie ogromnego koguta kolorowymi kredami na płycie Rynku, kącik plastyczny dla maluchów, malowanie gipsowych kogucików
17:30-18:30 spektakl dla dzieci pt. “Pączkowe drzewo”

III. PLAC NA MŁYŃSKIEJ

14:30-18:00 Formowanie baloników oraz gigantyczne bańki mydlane
15:30-16:30 Spektakl dla dzieci pt. “Pączkowe drzewo”

Zapraszamy na Dni Koguta 2021!

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Oławie, Centrum Sztuki w Oławie, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

————————–

Centrum Sztuki zaprasza młodzież powyżej 15. roku życia oraz dorosłych do uczestnictwa w Letnich Warsztatach Artystycznych 2021!

Na zajęcia może się zgłosić każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w różnych dziedzinach sztuki. Zapraszamy tych, którzy już tworzą oraz tych, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę ze sztuką. Lenie Warsztaty Artystyczne to świetny sposób na spędzenie czasu w bardzo miłym gronie, przyjemnej atmosferze, w pięknym otoczeniu przyrody.

Tegoroczne Letnie Warsztaty Artystyczne odbędą się po raz drugi w naturalnej przestrzeni. Miejscem spotkań będą tereny zielone Ośrodka Kultury (filii nr 2 Centrum Sztuki w Oławie) oraz wybrana przestrzeń plenerowa Oławy (przy sprzyjającej aurze). Nasza propozycja dla osób pragnących wziąć udział w warsztatach jest zróżnicowana i dotyczy kilku dziedzin sztuki. Zapraszamy na warsztaty z płaskorzeźby (wraz z odlewem gipsowym), grafiki artystycznej, ceramiki Raku oraz malarstwa olejnego i akwarelowego.

Ceramika Raku

Prowadząca: Kasia Bogucka, instruktorka zajęć ceramicznych odbywających się w ramach kursów i sekcji w Centrum Sztuki.

Opis warsztatów: Letnie Warsztaty Artystyczne to 3 dni intensywnej pracy w glinie, której uwieńczenie stanowić będzie wypał wybranych prac w technice RAKU. Jest to stara technika wypału zapoczątkowana w Japonii w XVI w. Naczynia lepione ręcznie były wypalane w niskich temperaturach, często bez użycia szkliw, wyjmowane z ognia i studzone w wodzie lub na powietrzu. Od tamtej pory technika ta jest już zmodyfikowana i naczynia można poddawać redukcji np w trocinach co nadaje ceramice dodatkowe walory odymienia.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zaprojektować i wykonać naczynia, donice lub rzeźby ceramiczne i uczestniczyć w przygotowaniach do wypału oraz w samym wypale RAKU. Część prac stworzonych podczas warsztatów będzie wypalona w piecu elektrycznym.

Termin warsztatów: 12, 16 i 17.07.2021

Grafika artystyczna

Prowadząca: Ewa Kutylak, artysta grafik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej

Opis warsztatów: Na dwudniowych warsztatach z grafiki artystycznej uczestnicy zapoznają się z technikami druku wklęsłego ( sucha igła, mezzotinta, miedzioryt)oraz wypukłego (linoryt). Każdy będzie mógł wykonać prace w tych technikach, mieszając je w kreatywny sposób.

W pierwszej części warsztatu omówione zostaną podstawowe techniki graficzne, uczestnicy będą mogli zobaczyć na żywo odbitki graficzne współczesnych artystów grafików oraz poznać narzędzia.

Następnie pod okiem prowadzącej powstaną projekty grafik, które później uczestnicy przeniosą na matryce. Na koniec pod profesjonalną prasą graficzną wykonane zostaną odbitki.

Termin warsztatów: 12 i 13.07.2021

Malarstwo olejne i akwarelowe:

Prowadząca: Dominika Chochołowska – Bocian, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz fakultatywnie na wydziale Scenografii. Posiada również dyplom ukończenia studiów podyplomowych z pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim. Podczas Letnich Warsztatów Artystycznych poprowadzi malarstwo olejne i akwarelowe.

Opis warsztatów: W technice akwareli, wykorzystujemy rozcieńczone w wodzie pigmenty. Powstałe w ten sposób prace mają charakterystyczną świetlistość i subtelność. Pełne eterycznego wyrazu i magii kolory płynnie się przenikają. Zapraszamy do zapoznania się tą magiczną techniką. Warsztaty będą trwały 2 dni.

Termin warsztatów: 12 i 13.07.2021

Malarstwo olejne to mnóstwo możliwości. Farby olejne dają dużą swobodę w mieszaniu barw i uzyskiwaniu rozmaitych efektów: matu, połysku czy satynowych wykończeń. Bez trudu można uzyskać efekt półprzezroczystości, przenikania barw oraz złożone faktury i impasty. Po opanowaniu podstaw warsztatu jest stosunkowo łatwą i wdzięczną techniką. Umożliwia ona wielokrotne retuszowanie oraz nakładanie kolejnych warstw farby na obraz. Obrazy olejne cechuje duża trwałość. Zapraszamy do zapoznania się tą techniką. Warsztaty będą trwały 2 dni.

Termin warsztatów: 14 i 15.07.2021

Portret w płaskorzeźbie wraz z odlewem gipsowym

Prowadząca: Ewa Markiewicz, ur. w 1989 r. Absolwentka Wydziału Rzeźby (2012-17) i Studium Pedagogicznego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2013-15) oraz Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Krakowie Sztuk Pięknych w Łodzi(2009-12). Uczestniczka plenerów i licznych wystaw zbiorowych- krajowych i zagranicznych (m.in. wystawa pokonkursowa “FACE” 2020 będąca inicjatywą brytyjskiego “The Society of Portrait Sculptors”). Zwyciężczyni międzynarodowego konkursu The Universal Sea-Pure or Plastic?! (za projekt „Schemat, który przetrwa wieki”). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2021” (za cykl portretów rzeźbiarskich „7 uczynków”). W latach 2018-2021 pracowała jako instruktorka rzeźby w ASP w Łodzi.

Opis warsztatów: Płaskorzeźby mamy ciągle pod ręką, choćby w portfelu na monetach. Ich realizacja brzmi jak prosta sprawa. Ale to jednak wyzwanie, aby ukazać jak najwięcej głębi i przestrzeni w naprawdę płaskiej powierzchni. Warsztaty zaczną się od omówienia projektów rysunkowych lub zdjęć portretowych (koniecznie w skali szarości). Zwrócimy uwagę na rolę plastycznych środków wyrazu, takich jak: kompozycja, proporcje, światłocień, kontrast, plama, kreska. Sprawdzimy jak świadomie wyważyć rolę negatywu, czyli wklęsłości i pozytywu, to jest wypukłości.

Po wykonaniu płaskorzeźby z gliny, zostaną one utrwalone w odlewie gipsowym, poprzez wykonanie specjalnej formy.

Przed warsztatami najlepiej przygotować kilka różnych projektów rysunkowych lub zdjęć w skali szarości. Na czas warsztatów należy przygotować ubranie robocze, które może zostać pobrudzone gliną lub gipsem.

Termin warsztatów: 15,16 i 17.07.2021

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na: http://kultura.olawa.pl/wydarzenia/letnie-warsztaty-artystyczne-2021/. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy (kursy@kultura.olawa.pl, tel. 71/ 313 28 29 wew. 23, kom. 793-833-404) trwają do 8 lipca.