Centrum Sztuki w Oławie zaprasza i informuje
40 lat Depeche Mode – Koncert Gołębski, Maszyński, Wełyczko
Depeche Mode to nie tylko jeden z najbardziej wpływowych, uwielbianych i najlepiej sprzedających się zespoł
ów świata. Depeche Mode to też zjawisko kulturowe, które łączy pokolenia.
W latach ’80. i ’90. świat opanowało „depeszowe” szaleństwo. Na ulicach miast pojawiali się charakterystycznie ostrzyżeni nastolatkowie, ubrani w skórzane kurtki, białe spodnie i buty z blaszkami. Utwory takie jak „People Are People”, „Never Let Me Down Again”, „Personal Jesus”, „Enjoy the silence”, „Policy of truth”, „World in my eyes” stawały się się światowymi przebojami. Litery „DM” malowano na ścianach bloków i klatek schodowych również w Polsce…
W tym roku protoplaści muzyki alternatywnej obchodzą swoje czterdzieste urodziny! Z tej okazji trzech fanów Depeche Mode z Wrocławia i Oławy postanowiło przenieść siebie i nas w czasie, by odtworzyć atmosferę tamtych lat. Dziennikarz i konferansjer Paweł Gołębski, we współpracy z Waldemarem Maszyńskim, kompozytorem, producentem muzycznym i miłośnikiem instrumentów klawiszowych, oraz gitarzystą Marcinem Wełyczko, postanowili zaśpiewać utwory zespołu i opowiedzieć historię jego powstania.
19 września o godz. 18:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury (filia nr 2 Centrum Sztuki) na wyjątkowy koncert-audycję, którym towarzyszyć będą smaczki, ciekawostki i anegdoty związane z zespołem. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana DM i warta uwagi każdego miłośnika muzyki sprzed wielu lat.
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie OWE Odra i online na kultura.olawa.pl od wtorku 1 września.
———
Wszystko o Ewie – retransmisja spektaklu Teatru Narodowego w Londynie
27 września o godz. 15:00 zapraszamy do Kina Odra na fascynującą historię o kulisach show-biznesu, zazdrości, ambicji i władzy. „Wszystko o Ewie” to retransmisja przedstawienia Teatru Narodowego w Londynie z polskimi napisami.
Na scenę przeniesiono filmowe arcydzieło z 1950 r. (rekordowa liczba 14 nominacji do Oscara i aż 6 zdobytych statuetek) w reżyserii Josepha L. Mankiewicza: opowieść o kobietach, cenie sławy, środowiskowych intrygach i konfliktach.
Margo Channing, żywa legenda, od której nie sposób oderwać oczu i pragnąca zbliżyć się do niej jej najwierniejsza fanka – młoda, piękna Eve. Kiedy fascynacja staje się rywalizacją? Jak działają mechanizmy świata sztuki?
W roli Margo Channing, gwiazdy teatralnej u szczytu kariery, obsadzono Gillian Anderson – aktorkę znaną najbardziej z roli agentki Dany Scully w kultowym serialu „Z Archiwum X”, a także z seriali: „Upadek”, „Hannibal” czy „Sex Education”. Z kolei ambitną Eve Harrington, psychofankę Margo, zdeterminowaną, by – nie tylko na scenie – zająć jej miejsce, gra Lily James, wschodząca gwiazda, znana już z hollywoodzkich superprodukcji tj. disneyowski „Kopciuszek” czy musicalu „Mamma Mia! Here We Go Again”.
Za adaptację i reżyserię przedstawienia odpowiada Ivo van Hove, uznany belgijski reżyser („Tragedie rzymskie”, „Szepty i krzyki”, „Sieć”). Autorką muzyki jest rockowa artystka PJ Harvey, której utwory dosłownie hipnotyzują słuchaczy.
Zapraszamy na świetnie obsadzone i zagrane przedstawienie „Wszystko o Ewie”.
Bilety normalne w cenie 25 zł i ulgowe w cenie 20 zł dostępne w kasie OWE Odra i online na kultura.olawa.pl.
—–
Minigranty Przestrzeń Kultury – Oława 2020 zakończone!
W niedzielę 29 sierpnia zakończyliśmy realizację miejskich wydarzeń kulturalnych w ramach konkursu na minigranty kulturalne pn. „Przestrzeń kultury – Oława 2020”, finansowane przez Centrum Sztuki i Urząd Miejski w Oławie. Przypomnijmy, że do konkursu zgłoszono 11 pomysłów, spośród których wyłoniliśmy 6 imprez, w tym:
– Fiesta Kubana – koncert Zespołu The Cuban Latin Jazz (23 lipca),
– Fireshow w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych WIWERN (31 lipca),
– „Kilka czułości” – koncert Anny Kamińskiej z Zespołem (7 sierpnia),
– Hip Hop Reunion – interdyscyplinarna impreza hip-hopowa zorganizowana przez 2Face Events Kamil Kaczmarek (9 sierpnia),
– dwudniowy Piknik Historyczny przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych WIWERN (22-23 sierpnia),
– Rodzinne Podchody „Złap Koguta” zorganizowane przez Arty-Party, SmartAsy, Szkołę Językową El Dorado (29 sierpnia).
Zróżnicowane tematycznie minigranty realizowane w wakacje tego roku wprowadziły kulturę i rozrywkę w przestrzeń miejską Oławy, m.in. do Parku Miejskiego, Rynku i na Plac na Młyńskiej, ciesząc się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim zwycięzcom konkursu:
Fundacji Angelus (V Records i Zespołowi The Cuban Latin Jazz), Ani Kamińskiej z Zespołem, Polskiemu Instytutowi Rekonstrukcji Historycznych (Grupa Rekonstrukcji Historycznych WIWERN), 2Face Events Kamil Kaczmarek oraz Arty-Party Edyta Wasiak (wraz ze SmartAsy i Szkołą Językową El Dorado)
za zaangażowanie, kreatywność i wysiłek włożony w organizację imprez, które spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Oławy i okolic.
