• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza

piątek, 02.08.2019 - 13:46

Letnie kino plenerowe, charytatywna gra miejska, pokaz filmów "Matrix" w 20 rocznicę produkcji, repertuar Kina Odra - Zobacz co oferuje Centrum Sztuki w Oławie.

Pokaz najlepszych krótkometrażowych filmów świata na Oławskim Rynku
31 sierpnia o godz. 20:00 Centrum Sztuki w Oławie zaprasza na projekcje z 12 edycji Festiwalu Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów.
Zwycięskie filmy 12 edycji GRAND OFF:

Ojciec Adnana (Adnan ’s father) – Najlepszy Scenariusz
Uchodźca Sayid, syryjski lekarz, właśnie otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii. Zamierza osiedlić się na duńskiej wsi i wraz z synem Adnanem rozpocząć nowe życie. Zmaga się z nauką nowego języka, jednocześnie próbując zachować szacunek syna, którego asymilacja przebiega nieco szybciej.

Przeniesienie (The Transfer) – Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film Fabularny
Izraelski oficer Erez i jego dwóch żołnierzy dostają rozkaz przetransportowania więźnia do więzienia Megiddo. Podczas drogi eskaluje napięcie, co skłania młodego oficera do przekroczenia swoich uprawnień w celu opanowania sytuacji.

Wewnątrz ścigam się (Inside I’m Racing) – Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy montaż
Autystyczny chłopiec jest zafascynowany sportami motorowymi. Niespodziewanie znajduje okazję, aby poddać próbie swoją pasję.

Koncert ognia (Concert of the fire) – Najlepszy Film Animowany
Historia walki pomiędzy sztuką i śmiercią. Skrzypek w środku wojennej zawieruchy przygotowuje się na śmierć. Czy muzyka w sercu i skrzypce w dłoniach pomogą mu stawić opór samej Śmierci?

Mleko (Milk) – Najlepszy Film Polski
Ewa zabiera córkę do domku nad jeziorem, aby przygotować jej urodzinowe przyjęcie. Julka, bez wiedzy matki, zabiera ze sobą chłopaka. Kobieta otwarcie go nie lubi i chce się go pozbyć. Im bardziej się jednak stara, tym bardziej staje się oczywiste, że będzie musiała stoczyć walkę przede wszystkim ze sobą.

Osobliwe zdolności pana Mahlera (The Peculiar Abilities of Mr Mahler) – 29 minut – Najlepsza Scenografia, Najlepsza Rola Męska
NRD, rok 1987. Śledczy Mahler posiada paranormalne zdolności. Jego przełożeni kierują go do rozwiązywania sprawy zaginionego siedmioletniego Henry’ego Kiefera, zanim sprawa przyczyni się do napięcia stosunków z Zachodem. Ale Mahler odkrywa coś, co uczyni rodzinną tragedię problemem politycznym…

Myślę, że się w tobie podkochuję (I think I have a crush on you) – Najlepsza Rola Kobieca
13-letnia Nadja poznaje przez internet swoją pokrewną duszę, Williama. Zakochuje się w nim, chociaż nie spotkała go w “realu”. Ale kiedy rozmowy zmierzają ku wymianie nagich fotografii, William nie wydaje się już taki uroczy i wrażliwy.
Łączny czas trwania filmów to 125 min.
Zapraszamy na wyjątkowe pokazy na Oławskim Rynku!

Film-fenomen, który zmienił oblicze światowej kinematografii w Kinie Odra

“Matrix” to jeden z najważniejszych filmów lat 90., przełomowe dla efektów specjalnych kino science fiction, które w tym roku obchodzi 20. urodziny. To historia Neo, hakera, który zaczyna kwestionować istnienie naszej rzeczywistości i zostaje wplątany w walkę przeciwko tym, którzy ją kontrolują.
Rewolucyjny i kultowy już film “Matrix” miał swoją premierę 31 marca 1999 roku. Historia o Neo okazała się hitem, a efekty specjalne wykorzystane w filmie były przełomowe na skalę światową.Film w reżyserii braci Wachowskich, ze znakomitymi kreacjami aktorskimi: Keanu Reevesem (Neo), Laurencem Fishburnem (Morfeusz) i Carrie-Anne Moss (Trinity) w rolach głównych, natychmiast po premierze obsypany został nagrodami (zdobył m.in. aż cztery Oskary, trzy nagrody MTV Movie Awards, dwie nagrody BAFTA, Empire Awards, Saturn). Zarówno dla krytyków filmowych, jak i widzów jasne było, że obraz ten jest absolutnie nowatorski i wyjątkowy.
„Dwadzieścia lat temu „Matrix” stał się swoistą zapowiedzią i ikoną nadchodzących nowych czasów – jego premiera na przełomie tysiącleci dodaje temu wszystkiemu jeszcze silniejszego wydźwięku. Rok 1999 to czas, w którym Internet wydawał się jeszcze terenem dziewiczym i niezmierzonym – ludzi napawał lęk przed tym, co nadchodzi i przed wszystkimi zmianami technologicznymi, które w tak krótkim czasie i tak szybko zaczęły dokonywać się na oczach wszystkich. Produkcja zwiastowała to, co nowe, to, co prawdopodobnie nieuniknione i jednocześnie prowokowała do zastanowienia się nad miejscem człowieka w rzeczywistości.Możliwe, że teraz, kiedy już jesteśmy obyci ze światem smartfonów, laptopów, robotów, wirtualnych okularów i mnóstwa innych nowinek, które mnożą się na rynku technologicznym prawdopodobnie nie będziemy aż tak porażeni światem przedstawionym w filmie „Matrix”. Duża część widzów urodzonych po roku 2000 otwarcie wyznaje, że nie rozumie produkcji, uważa ją za nieciekawą, mało odkrywczą, taką, która „zawodzi oczekiwania”.
Warto jednak pamiętać, że ten film powstawał w zupełnie innych czasach, a jego wejście na ekrany kin spotkało się z prawdziwym szałem wśród oczarowanej cyberświatem publiczności. I choć opinii na temat fenomenu „Matrixa” jest prawdopodobnie tyle, co samych oglądających, przełomowości temu obrazowi zwyczajnie nie da się odmówić”. (Michalina Reda, naekranie.pl).
A z okazji okrągłej 20 rocznicy produkcji „Matrix” zapraszamy do Kina Odra na dwa wyjątkowe pokazy produkcji Wachowskich – w sobotę 24 sierpnia o godz. 17:15 na film „Matrix” a dzień później, w niedzielę 25 sierpnia o godz. 17:15 na „Matrix-Reaktywację”. Oba obrazy będą do obejrzenia w zremasterowanej cyfrowo wersji (2D, napisy). A dodatkowo na naszych widzów będą czekały matrixowe niespodzianki. Bilety w cenie 15 zł na 1 seans, przy zakupie biletów na 2 seanse: cena 1 biletu wynosi 12 zł.
Zapraszamy!

 

Rekrutacja wciąż trwa

Przypominamy, że do 20 sierpnia br. trwa rekrutacja par do pierwszej edycji Oława Express.
Charytatywna gra po raz pierwszy odbędzie się w naszym mieście 7 września w ramach imprezy Letnie Party 2019. Zabawa połączona jest ze zbiórką charytatywną na rzecz oławskiego Przytuliska “Podaj Łapę”.
Najważniejszą częścią zabawy jest dotarcie do różnych punktów na terenie miasta w jak najkrótszym czasie. W każdym punkcie na uczestników czekają zadania fizyczne lub umysłowe, które na pewno będą wymagać od nich sprytu i sprawności, ale przede wszystkim współpracy.
W grze mogą brać udział pary, których członkowie ukończyli 16 lat, dobrane samodzielnie bądź przez organizatorów. Pary mogą być mieszane (kobieta- mężczyzna) bądź składające się z graczy tej samej płci. Zapraszamy wszystkich: młodzież, dorosłych, przedstawicieli władz, lokalnych firm, instytucji i organizacji do udziału w zabawie.
Możecie się zgłaszać telefonicznie pod numerem: 660-875-927, mailowo: expresscity2019@gmail.com lub na Facebooku Express City.
Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i zaakceptowanie regulaminu imprezy dostępnych na stronie https://www.facebook.com/Expresscity2019/ oraz wniesienie opłaty w wysokości 15 zł od pary na konto 92 9588 0004 0000 6044 2000 0270 (opłata jest przeznaczona m.in. na koszty ubezpieczenia uczestników gry).
Organizatorami oławskiej edycji są: Centrum Sztuki w Oławie, Express City i Stowarzyszenie Gramy o życie. Medialny Patronat honorowy objęła Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie.

 

Andrzej Poniedzielski z programem LIVE?

Zapraszamy na specjalny, jubileuszowy Andrzejkowy Wieczór Kabaretowy, podczas którego wystąpi Andrzej Poniedzielski ze swoim najnowszym programem LIVE? Organizator koncertu – BIMECO POLSKA Ewa Goczek.
Koncert będzie miał miejsce 28 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie).
Andrzej Poniedzielski to znany satyryk, humorysta, aktor, poeta, autor tekstów piosenek m.in. dla Anny Marii Jopek, Grzegorza Turnaua czy Edyty Geppert.
W tym roku obchodzi jubileusz 40 lecie pracy twórczej i 65 lecie urodzin. W programie LIVE? Nie zabraknie inteligentnej satyry, humoru, piosenek w tematyce: kobieta, mężczyzna, relacji między nimi, miłości, szczęścia. Gwarantujemy doskonałą zabawę!
Bilety w cenie 80 zł są dostępne online na www.kultura.olawa.pl, w kasie Centrum Sztuki przy ul. Młyńskiej 3 oraz w kasie Ośrodka Kultury na godzinę przed wydarzeniem (tylko w przypadku wolnych miejsc).