15 lutego w  świetlicy wiejskiej w Ścinawie panie z Koła Gospodyń Wiejskich wraz z zaproszonymi gośćmi świętowały 50-lecie swojej działalności.

Z okazji wspaniałego Jubileuszu 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Ścinawie proszę przyjąć gratulacje i podziękowania za ogromny wkład w życie lokalnej społeczności oraz upowszechnianie kultury i tradycji polskiej wsi.  Dziękuję również za aktywne zaangażowanie w życie kulturalne gminy Oława. Pragnę wyrazić słowa uznania za niecodzienną pomysłowość, talenty kulinarne i artystyczne, o których mogliśmy się przekonać podczas różnorodnych konkursów i turniejów. – czytamy w okolicznościowym grawerze, wręczonym przez zastępcę wójta  gminy Oława Tomasza Oleksyna na ręce przewodniczącej KGW – Zofii Bazan oraz sołtys, a zarazem aktywnej członkini – Jolanty Cebulak. Były kwiaty, upominki, życzenia. Panie z KGW podziękowały byłym przewodniczącym: pani Bronisławie Stołowskiej, która piastowała tą zaszczytną funkcję w latach: 1970-1985 oraz pani Katarzynie Kmiecik przewodniczącej w latach 1985-2012. Złożono również podziękowanie przewodniczącej gminnych kół gospodyń wiejskich pani Marii Mazur.

Panie z ścinawskiego KGW przygotowały bogaty program artystyczny, przypomniały historię i osiągnięcia koła. Pani Jolanta przedstawiła jak na przestrzeni lat kształtowała się np.  wysokość składek KGW. I tak w 1978 roku było to 20 zł od osoby na rok, w 1988 roku 200 zł, w 1991 aż 5.000 zł, a na przestrzeni 1994 i 95 roku- 50.000 zł od osoby. Jak podaje Wikipedia, jedno jajko kosztowało wówczas 2.200 zł. Po denominacji złotego w 1995 roku stawka wynosiła już 5 zł od osoby.

Panie wydzieliły na terenie świetlicy kącik historyczny oraz kącik osiągnięć, gdzie mogliśmy zapoznać się z kroniką Koła, archiwalnymi zdjęciami, mogliśmy podziwiać wszystkie zdobyte puchary, dyplomy, wyróżnienia.

Było dużo dobrego humoru, przyśpiewek. Zgodnie ze słowami jednej z nich:  – Spieszą Panie do świetlicy na spotkanie, bo dostaną jeden goździk z rajstopami… wszystkie obecne na uroczystości panie otrzymały takie sympatyczne upominki. Panie śpiewały dalej – A jak któraś się przymili upstrzy piórka, to dostanie kwit na paszę na sztuk kilka. Te praktyki kurczakowe mgła zasnuła, opowiedzcie gospodynie jak tam u Was jest. U nas zgoda i ugoda jest w sam raz, część dla kółka, część ma kurka, pół dla nas. Na zakończenie mogliśmy podziwiać słynny kankan 50+, który przeszedł już do historii Koła.