• Rozmiar czcionki

  • Wysoki kontrast

W pochmurną sobotę 27 kwietnia, na polanie koło jazu na Odrze spotkaliśmy się na XXV pikniku historycznym. Mimo niesprzyjającej aury, panowała gorąca atmosfera. To dzięki licznym atrakcjom przygotowanym przez organizatorów.

Polanę w Ryczynie opanowali wojowie, damy, czarownice, zielarki. Podziwialiśmy umiejętności fechtunku wojów, uczyliśmy się strzelać z łuku, braliśmy udział w warsztatach robienia motenek, wyrabialiśmy welur i monety.  Były też konkursy: historyczny, przyrodniczy, bieg dam, czy przeciąganie liny. Na licznych kramach mogliśmy podziwiać różnorodne rzemiosło. Przybyła także delegacja z zaprzyjaźnionej z Bystrzycą – Neckerody (Niemcy), specjalizującej się w naturalnym barwieniu tkanin.

Na głodnych uczestników czekała gorąca grochówka oraz domowe wypieki naszych pań z Rady Sołeckiej z Janikowa. Mogliśmy też spróbować naturalnego cydru.  Oczywiście nie mogło zabraknąć zwiedzania Grodu Ryczyńskiego z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską. A nasi druhowie z OSP Bystrzyca prezentowali swój wóz bojowy, zaś policjanci z oławskiej Komendy Powiatowej znakowali rowery.