W słoneczną sobotę 21 kwietnia 2018r. na polanie koło jazu na Odrze odbył się już po raz XXIV piknik historyczny – Aprilis w Grodzisku Ryczyńskim pod patronatem wójta gminy Oława Jana Kownackiego.

Na ryczyńską polanę przybyło rowerami lub pieszo wielu turystów z gminy Oława, miasta Oława, Brzegu i nie tylko. Jak co roku Oławskie Stowarzyszenie Turystyczne Ryczyn we współpracy z gminą Oława i Nadleśnictwem Oława przygotowało dla uczestników pikniku wiele atrakcji. Mogliśmy m.in. obejrzeć prezentację średniowiecznego rzemiosła i strojów, pokazy walki wojów, wziąć udział w licznych konkursach: przeciąganiu liny, biegu dam, bitwie wikingów, czy wziąć udział w loterii fantowej, w której nagrodą główną był rower. Mogliśmy również poznać tajniki wytwarzania weluru, odbyć wycieczkę po Grodziskach Ryczyńskich z archeolog dr. Magdaleną Przysiężną-Pizarską z Uniwersytetu Opolskiego, a także zobaczyć jak wyglądał pochówek woja.

Już od kilku lat, podczas kolejnych Aprilisów nasze Stowarzyszenie Janików nad Smortawą oferowało turystom pyszne domowe ciasta i napoje, do których od razu ustawiła się długa kolejka smakoszy. Nadleśnictwo przygotowało drewno na ognisko, które pilnowali druhowie z OSP Bystrzyca.