Dzisiaj jest środa, 23 sierpnia 2017 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 275028018

PROGRAMY PROFILAKTYCZNE W GMINNYCH SZKOŁACH

 

W dniach od 15.05.2017r do 08.06.2017r w dwóch szkołach z terenu Gminy Oława tj. w Marcinkowicach i Chwalibożycach realizowane zostały trzy programy profilaktyczne pt ”Spójrz inaczej”, „Cukierki” i „Kiszone ogórki”.

Pierwszy z programów realizowany był przez pana Rafała Kubackiego dwukrotnego mistrza świata w dżudo, wykładowcę Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Ursusa z filmu Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, a prywatnie ojca trzech córek i wzorowego męża.

Program przeznaczony był dla dzieci szkół podstawowych i obejmował działania, które prowadzą do przeciwdziałania umacnianiu się negatywnych zachowań oraz patologiom. Pokazał, w jaki sposób można wzmocnić swoje pozytywne postawy i poczucie własnej wartości, oraz jak bez użycia siły rozwiązywać konflikty. Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom i przyniosły oczekiwane efekty.
 
Kolejny program realizowany zgodnie z programem profilaktycznym szkół to „ Cukierki”. Głównym zadaniem tego programu było przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych oraz uczenie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. Uczniowie szkoły w Chwalibożycach opracowali przedstawienie, pod tym samym tytułem, które zaprezentowali mamom i całej społeczności szkolnej. 

Zajęcia przeznaczone były dla uczniów w wieku wczesnoszkolnym, w kl. 1-3. Realizowały go dwie terapeutki: pani Sabina Księżarczyk mgr pedagogiki, specjalista do spraw przemocy oraz pracy terapeutycznej z ofiarami i sprawcami przemocy, socjoterapeuta, profilaktyk uzależnień oraz pani Iwona Madera pedagog, psychoterapeuta, profilaktyk, wychowawca w świetlicach terapeutycznych.
 
W czerwcu zaś pani Sabina Księżarczyk zrealizowała zajęcia dla uczniów klas starszych , program profilaktyczny „ Kiszone ogórki”, którego celem było ustrzeżenie dzieci przed uzależnieniami od różnego rodzaju środków odurzających oraz zachowaniami agresywnymi.
 
Wszystkie programy mogły zostać zrealizowane dzięki środkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Bardzo dziękujemy za umożliwienie nam realizacji programów profilaktycznych w niestandardowy sposób.
 
Rada Pedagogiczna i uczniowie ze szkół w Marcinkowicach i Chwalibożycach.

 

Zdjęcia