Dzisiaj jest środa, 17 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 400208630

ARCHIWUM IMPREZ - 2011 ROK

 

17 grudnia 2011 - Mikołajki w Godzikowicach

   W sobotę 17 grudnia br. w świetlicy wiejskiej w Godzikowicach miało miejsce magiczne spotkanie ze Świętym Mikołajem. Przyjechały dzieci z terenu Gminy Oława oraz ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Tęcza". Zanim Mikołaj zaszczycił swoją obecnością oczekujące dzieci, z koncertem kolędowym wystąpił znany wszystkim "Rivendell Chór" pod dyrekcją Jacka Chlebnego, a także z niespodzianką przybyli młodzi kolędnicy, prezentując tradycyjne przedstawienie jasełkowe. Pojawił się także specjalnie szkolony pies policyjny z Komendy Powiatowej Policji w Oławie, którego dzieci z wielkim przejęciem mogły przytulać i głaskać do woli, a także wielką maskotkę - Policyjnego Lwa. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapraszał zgromadzone dzieci do wspólnej zabawy, proponując różne działania plastyczno-ruchowe. W tej radosnej i magicznej atmosferze pojawił się w towarzystwie  sympatycznego Aniołka nasz długo oczekiwany gość, którego dzieci wołały zgodnym chórem: "Mikołaju, Mikołaju". A On... no  cóż, zasiadł spokojnie na przygotowanym tronie i cierpliwie z wielką radością rozdawał paczki nieco onieśmielonym i bardzo przejętym dzieciom. Kiedy już prezenty zostały rozdane do wspólnej zabawy zaprosili wszystkich uczestników spotkania DJe: Paweł Mecan i Damian Fudała. W przygotowanej kawiarence można było skosztować pysznych ciast i ciasteczek, owoców, soków, cukierków, itp. Widząc roześmiane twarze dzieci oraz ich opiekunów mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu udało się spełnić małe marzenia choćby niektórych uczestników. Z taką właśnie nadzieją i radością będziemy oczekiwać następnego przybycia Św. Mikołaja w przyszłym roku.
 
   Organizatorami świątecznego spotkania byli: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oławie oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Tęcza".
 
   Św. Mikołajami stali się: Grzegorz Bubała, Grzegorz Szuszkiewicz, Piotr Mijał "Last Pub", AWIDA - Kopalnia piasku z Bystrzycy - Rafał Majerski, Dariusz Kasperek - Hurtownia papiernicza "PETRUŚ" z Oławy, Rada Sołecka z Godzikowic na czele z panią sołtys Bożeną Droszczak i Radną Weroniką Olech (M. Makowska , B. Borys, D. Anklewicz, E. Szymaniak) oraz wszystkie Panie, które upiekły pyszne ciasta i babeczki, Hurtownia warzyw i owoców "Eurojarzynka" z Oławy - Adrian Waszkiewicz i Adrian Maciejewski, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Osieku, Radni Gminy Oława - M. Księżopolska, B. Czapka, P. Bubała , Sz. Cinkowiski, Z. Chomicki, W. Grendysz, D.Witkowski, K. Mądrzyk, A. Piotrowski, T. Niewodniczański, B. Łagodziński, P.Krótki.
Szczególne podziękowania pragniemy złożyć również panu Adamowi Borkowskiemu z Zabardowic :-)

Adriana Krakowska
 
 
    
 
    
 
  
 
 


 

11 grudnia 2011 - Kiermasz Bożonarodzeniowy nr Oławie

 

   11 grudnia br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Oławie odbył się kiermasz Bożonarodzeniowy produktów lokalnych. Na kiermaszu można byt nabyć ręcznie wykonane ozdoby świąteczne: bombki, choinki, szydełkowe aniołki i inne ekologicznie wykonane aniołki i ozdoby choinkowe, kartki oraz pyszne pierniczki. Nie zabrakło świątecznych smakołyków i potraw. Wystawcy zadbali o oryginalne propozycje prezentów (biżuteria wykonana pod indywidualne zamówienia itp). Panująca świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim odwiedzającym kiermasz, gdyż nikt nie wychodził z Jarmarku z pustymi rękami. Dzieciom zdecydowanie najbardziej podobały się przeróżne aniołki i smakowite pierniczki. Dużym powodzeniem cieszyły się również rozmaite bombki wykonane na przeróżne sposoby. Nowością były bombki robione na bazie wydmuszek autorstwa pani Anny Grabowieckiej. Nadarzyła się również sposobność złożenia indywidualnych zamówień na wigilijne potrawy. Na kiermaszu gościliśmy 24 wystawców. Lokalni producenci zapowiedzieli kontynuację kiermaszu w okresie wielkanocnym. Podziękowania należą się w szczególności dyrekcji i pracownikom Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie za udostępnienie lokalu i pomoc przy organizacji kiermaszu.

Organizatorzy: Lokalni producenci Powiatu Oławskiego pod patronatem Starostwa Powiatowego w Oławie, Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie oraz LO im. Jana III Sobieskiego w Oławie.


   
 
   
 
    
 
    
 
   
 
   
 
 
 

 

 

11 listopada 2011 - Dzień Św. Marcina w Marcinkowicach

 

   11 listopada 2011 r. w Marcinkowicach, w słoneczne popołudnie zebrali się miłośnicy czynnego wypoczynku, aby wraz z rodzinami i przyjaciółmi wziąć udział w XII edycji Biegu Ulicznego z okazji święta patrona miejscowości. Mimo jesiennego chłodu na starcie zjawiło się ok. 150 zawodników i zawodniczek. Na wszystkich uczestników sportowych zmagań czekały tradycyjne, słodkie rogale Św. Marcina ufundowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Po zakończeniu zawodów uroczystości kontynuowano w hali sportowej. Tam uczniowie szkoły podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu zainaugurowali świętowanie Dnia Niepodległości oraz Dnia Św. Marcina. Po wysłuchaniu programu oraz pieśni patriotycznych nastąpiło uroczyste wręczenie medali zwycięzcom biegu ulicznego. Licznie przybyli mieszkańcy Marcinkowic i okolic mieli możliwość skosztowania pysznych ciast przygotowanych przez Radę Rodziców, wziąć udział w loterii fantowej, czy też kupić ozdoby wykonane własnoręcznie przez panie z Klubu Seniora "Magnolia" oraz Radę Sołecką. W części artystycznej zaprezentował się zespół pn. "Maszyński Duo" w kompozycjach na akordeon i klarnet. Bracia Waldemar i Mateusz w finezyjny sposób wprowadzili słuchaczy w nastrój ciepła i jesiennej przytulności. W przerwie między występami muzycznymi częstowano publiczność słodkimi rogalami Św. Marcina. Następnie na scenie pojawił się zespół z Wrocławia "April Pie", który mocniejszym pop-rockowym uderzeniem rytmicznie rozkołysał zgromadzoną publiczność, prowokując do śpiewu, licznych braw, a nawet tańców (dziecięcych).
I w ten sposób zakończyły się tegoroczne obchody Dnia Św. Marcina. Zapraszamy w przyszłym roku.

Szczególne podziękowania GCKSiR kieruje do: Szkoły podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i Dyrektor Bogumiły Żbikowskiej, Rady Sołeckiej Marcinkowic, Rady Rodziców, Klubu Seniora "Magnolia", Straży Gminnej, funkcjonariuszy Policji w Oławie oraz wszystkich, którzy przyczynili się do atrakcyjności obchodów Dnia Św. Marcina w Marcinkowicach.

 

Adriana Krakowska

 
 
 
 
 
 

 

 

4 września 2011 - Dożynki Gminne w Godzikowicach

 

   "Ileż to pracy i modlitwy w uprawę roli włożyć trzeba, żeby mieć na stole, na białym obrusie świeży bochen chleba" (Feliks Rak - "Wiersz o chlebie")

   W piękne, słoneczne, wrześniowe południe przy kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach zgromadzili się goście tworzący barwny korowód dożynkowy. Osobistości Kościoła, Gminy Oława, Starostwa Powiatowego, a także mieszkańcy, przy wtórze zespołu pieśni i tańca Porębiok przemaszerowali na boisko sportowe, na którym odbyła się dożynkowa msza polowa. Uroczystości koncelebrował ks. kanonik Andrzej Bartos. Starostami dożynek gminnych byli Katarzyna Kubik i Bolesław Czernik, którzy przekazali dary w postaci chleba i wina na ręce księdza Proboszcza. Również Radna Godzikowic Weronika Olech, dziękując w imieniu gospodarzy dożynek przekazała na ręce Wójta Gminy Oława Jana Kownackiego tradycyjny bochen chleba. Nie zabrakło wieńców dożynkowych, których ilość, bogactwo oraz różnorodność formy zachwycała wszystkich przybyłych. W tym roku wieńce oceniane były przez sołtysów lub przedstawicieli rad sołeckich oraz komisję złożoną z wicewójta pani Teresy Jurijków-Górskiej, Anny Domańskiej - artysty plastyka oraz Anny Ślipko - dyrektora GCKSiR. Spośród 30 wieńców, które wzięły udział w konkursie I miejsce wywalczył wieniec z Chwalibożyc, II miejsce uzyskały Jankowice Małe, a III lokatę zajęła Ścinawa. W rywalizacji gminnej nie brał udziału wieniec z Niemila, bowiem decyzją komisji ze starostwa powiatowego w Oławie zwyciężył on w konkursie powiatowym i tym samym reprezentował naszą gminę oraz powiat oławski podczas dożynek wojewódzkich w Kondratowicach (Gratulujemy!).
W ramach Święta Pieroga rozstrzygnięto konkurs na najlepszy smak pierogów owocowych. O tytuł ten walczyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Godzikowic, Ścinawy, Jaczkowic, Jankowic Małych, Gać, Sołectwo z Drzemlikowic oraz Klub Seniora "Kalina" z Bystrzycy. Ostateczne zwycięstwo przypadło w udziale paniom z Gaci, które otrzymały główną nagrodę ufundowaną przez Piotra Mijała - Last Pub z Oławy. Przybyli goście i uczestnicy mogli posłuchać koncertów zespołów pieśni i tańca Porębiok, klubu seniora "Kalina" z Bystrzycy, zespołu młodzieżowego "Z głębi serca" z Gaci, Big Band z Jelcza-Laskowic. Teatr "Frant" z Wrocławia rozbawił publiczność biesiadą znaną wielu pokoleniom, a zespół rockowy "Folkoperacja" z Beskidu Śląskiego poderwał do tańca góralskimi przebojami. Poza sceną można było skosztować pysznych, domowych ciast, smakołyków z grilla, waty cukrowej, popcornu, czy też niemieckich słodyczy. Dla dzieci zorganizowano warsztaty ceramiczne cieszące się dużym zainteresowaniem, dmuchane zamki, malowanie twarzy, fryzur, balony, itp. Również nasi lokalni twórcy nie zawiedli, prezentując szeroki wachlarz swoich produktów: smaczne i pachnące miody, piękne serwety i obrusy, biżuterię, ozdoby ceramiczne, drewniane, misternie wykonane przedmioty codziennego użytku. A wieczorem wystrzeliły budzące zachwyt fajerwerki, które rozświetliły niebo ferią kolorów. Na koniec rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem "Fenix", trwająca do późnych godzin nocnych. Za rok kolejne dożynki gminne, tym razem w Lizawicach. Serdecznie zapraszamy!

Szczególne podziękowania: Państwu Weronice i Józefowi Olech, sołtys Godzikowic pani Bożenie Droszczak, Radzie Parafialnej i Radzie Sołeckiej, Paniom, które obdarowały gości pysznymi ciastami oraz wszystkim osobom, które pomogły w organizacji imprezy. Serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 

29 lipca 2011 - Pantomima w Drzemlikowicach

 

   W piątkowy wieczór 29 lipca w drzemlikowickim Starym Młynie odbył się pokaz adeptów Europejskiej Akademii Pantomimy oraz Teatru Formy w speklaklu pt. "Głód". W tym roku w warsztatach pantomimy brało udział 12 uczniów z Polski, Niemiec i Japonii. Na pierwszą część pokazu składały się etiudy prezentowane przez młodych artystów pod szyldem "Animacje zwierząt" oraz "Zmysły". Pełna wzruszenia była etiuda prezentowana przez Yumi Sato pt. "Drzewo wiśni podczas tsunami" opowiadająca o odradzaniu się i wytrwałości oraz sile przetrwania. Zwieńczeniem pokazu był spektakl pantomimy "Głód", zrealizowany na podstawie prozy norweskiego pisarza Knuta Hamsuna, poruszający kwestię charakteru, sił życiowych i energii psychicznej człowieka, dzięki którym jest on w stanie pokonać skrajne przeciwności losu i przetrwać.

 

 

 

 

17 lipca 2011 - 24 Turniej Rad Sołeckich w Bystrzycy

 

   17 lipca 2011 r. na obiekcie sportowym im. B. Malinowskiego w Bystrzycy odbył się 24 Turniej Rad Sołeckich. Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna ze Ścinawy, która w ogólnej klasyfikacji uzyskała 93 pkt. Tylko 0,5 pkt. mniej uzyskała drużyna z Bystrzycy zajmując ostatecznie II miejsce, zaś III z ilością punktów 71 wywalczyły ex aeuqo drużyny z Lizawic i Niemila.
W turnieju wzięły udział 22 drużyny reprezentujące sołectwa naszej gminy, które m.in. rozegrały turniej piłki siatkowej, rywalizowały w strzelaniu z wiatrówki, utrzymaniu koła wozu na czas, przeciąganiu liny, strzału piłką do pustej bramki.
Poniżej przedstawiamy wyniki indywidualne oraz grupowe w poszczególnych konkurencjach:

- turniej piłki siatkowej wygrała drużyna ze Starego Otoku w składzie: Łukasz Składnik, Grzegorz Składnik, Marta Marmulewicz
- najcelniej strzelał z wiatrówki Dariusz Witka ze Starego Górnika
- najlepszym w trzymaniu koła wozu na czas okazał się Jerzy Nazar z Lizawic
- w przeciąganiu liny bezkonkurencyjna okazała się drużyna ze Ścinawy w składzie: Dariusz Prusak, Artur Samko, Sławomir Maj, Radosław Zezula, Bartosz Tomala
- oddał najcelniejsze strzały piłką do pustej bramki Szymon Cebulak ze Ścinawy
- najcelniej rzucał podkową do celu Sylwester Cebulak ze Ścinawy
- w rzutach lotką do tarczy wygrał Tomasz Mazur z Zabardowic
- najwięcej celnych rzutów do kosza oddał Mieczysław Przytula z Gaci
- najszybszym w slalomie z piłką okazał się Paweł Kohut z Gaju Oławskiego
- najszybsza w biegu kobiet na dystansie 100 m była Liliana Owsiany z Lizawic, zaś wśród mężczyzn najlepszy wynik w biegu na 200 m uzyskał Mirosław Jabłoński z Bystrzycy.
Rywalizującym drużynom kibicowały rodziny, znajomi i przyjaciele. W wolnych chwilach można było skosztować smakołyków przygotowanych przez Radę Sołecką Bystrzycy, Klub Seniora "Kalina" oraz Radę Sołecką Janikowa, którym serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie, Miejsko-Gminny Zarząd LZS oraz Rada Sołecka Bystrzycy.

 

     

 

 

 

29 maja 2011 - Dzień Dziecka w Jankowicach

 

   W skąpaną w słońcu, ostatnią niedzielę maja Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie we współpracy z karczmą "U Michelle" w Jankowicach zorganizowało imprezę z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Festyn miał na celu m.in. zbiórkę pieniędzy dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Tęcza" i Domu Dziecka w Oławie oraz integrację i zabawę dzieci z terenu całej gminy. Już od wczesnych godzin zachęcano przybyłe dzieci do malowania twarzy w fantazyjne postaci z bajek, czekały loterie z atrakcyjnymi nagrodami, dmuchane zamki oraz małe i wielkie bańki mydlane. Można było m.in. obejrzeć lekcję pierwszej pomocy, prowadzoną przez oławskich harcerzy z ZHP, jak również widowiskową akcję cięcia samochodu przez strażaków z Siedlec. Nie zabrakło przy tym piany ekologicznej, na widok której wiele dzieci nie mogło się powstrzymać, by nie zaszaleć w niej choć przez chwilę. Straż pożarna z Oławy zaprezentowała jedną z najdłuższych drabin w naszym powiecie. Na terenach wokół karczmy odbywały się liczne konkursy i zabawy. Można było spróbować swoich sił w mini golfie lub poskakać w workach lub na wielkich, kolorowych piłkach. Wielu animatorów wraz z klaunami dbało, aby każde dziecko znalazło w tym dniu coś dla siebie. Na scenie można było posłuchać i zobaczyć wielu artystów. Jako pierwsi zaprezentowali się młodzi sportowcy z Wrocławia z pokazem taekwondo. Mogliśmy obejrzeć taneczne układy w wykonaniu dzieci ze szkoły muzycznej w Oławie pod kierunkiem Ewy Trump. A następnie zespół młodych skrzypków pod przewodnictwem Anety Olszewskiej zaprezentował w humorystyczny sposób składankę najbardziej znanych bajek dla dzieci. Znany z wielu filmów i seriali aktor Jarosław Boberek przeprowadził licytację koszulek piłkarzy kadry narodowej, a Kajetan Dudziński zaprosił grupę dzieci do zabawy z instrumentami perkusyjnymi. Miłośnicy motoryzacji mogli obejrzeć zabytkowe samochody, a także motocyklistów na swoich imponujących maszynach, którzy tłumnie przybyli na imprezę. Niewątpliwą gwiazdą występów scenicznych była Adrianna Styrcz - półfinalistka programu X-Faktor, która zaśpiewała znane utwory w nowoczesnych aranżacjach. Wystąpił również Band z Jelcza–Laskowic pod kierunkiem Łukasza Perka, wraz z solistkami Aliną Wieczorkowska i Kamilą Kruk–Bakalarczyk. Dziecięcy zespół piosenki i tańca "Fryga" z Wrocławia bawił naszych milusińskich muzycznymi zabawami i konkursami. Atrakcji było co nie miara bowiem odważni mogli wspinać się na ściance wspinaczkowej pod okiem instruktorów, głodni mogli spróbować pyszności przygotowanych przez kucharzy, ci co lubią zwierzęta mogli natomiast zobaczyć świnki wietnamskie, miniaturowego konia, czy też małe, wesołe kózki z wrocławskiego zoo. Na koniec wystąpili artyści operowi - Agnieszka Maciejewska i Tomasz Jedz, którzy wykonali najbardziej znane arie operetkowe. Imprezę prowadzili prezenter telewizyjny Marek Kocot i aktor Grzegorz Mostowicz- Gerszt. Całość zakończyła się wysłaniem w niebo czerwonych lampionów szczęścia.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Edwardowi Misiewiczowi, Grzegorzowi Szuszkiewiczowi, Grzegorzowi Bubale, Kopalni Piasku - Awida z Bystrzycy, a także wszystkim wolontariuszom i ludziom dobrej woli. Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku.

 

 
 

 

 

21 maja 2011 - "Mit i historia - Oleśnica Mała '2011"

 

   Tegoroczna edycja imprezy plenerowej pn. "Mit i historia - Oleśnica Mała '2011" przyciągnęła ku radości organizatorów wielu miłośników oleśnickiego pałacu. W majowe południe pałacowy dziedziniec powoli wypełniał się miłośnikami oleśnickich spotkań. Imprezę tradycyjnie rozpoczęliśmy wystawą, a dokładniej mówiąc były to dwie wystawy: Joanny Zabuskiej pn. "Wypalona" oraz Piotra Rojka pn. "Ziemia". Joanna Zabuska prowadzi własną pracownię artystyczną JOART, Piotr Rojek zajmuje się ceramiką szamotową, tworząc przedmioty zarówno artystyczne, jak i użytkowe. Artystka tworzy unikatowe przedmioty użytkowe, których design utrzymany jest w konwencji nawiązującej do rysunków, wierzeń, malowideł Starożytnych Słowian. Nowoczesne przedmioty użytkowe (misy, wazy, narzędzia) oraz rzeźby powstają wskutek indywidualnych inspiracji i fascynacji pradawną kulturą. Zdobnictwo opiera się na innowacyjnym połączeniu tradycyjnych plemiennych rysunków, wzorów, znaków obrzędowych (korzeni polskiej ceramiki) ze współczesnymi technikami graficznymi czy szkłem. Glina służyła dawnym kulturom za materiał do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, ale i ozdób, malowideł, czy zabawek. Wystawa "Wypalona" - to ruchoma instalacja gdzie gra świateł i dźwięków łączyła się z ceramiką, szkłem, grafiką, dzięki czemu pradawne przedmioty ożywają, tchną życiem. Prace Piotra Rojka przybliżają wzornictwo ceramiki użytkowej średniowiecza obrazując życie codzienne oraz ówczesną kulturę materialną. O godz. 19.00 dr Robert Heś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu poprowadził wykład dot. pobytu Templariuszy w Oleśnicy Małej. Pomieszczenie starej biblioteki było wręcz przepełnione, gdyż chętnych wysłuchania prelekcji okazało się więcej niż miejsc siedzących. Nikogo to jednak nie zniechęciło i z zaciekawieniem słuchano barwnych opowieści. O 20.00 miał miejsce główny punkt programu - spektakl "Śladami Templariuszy" z udziałem berlińskiego teatru "Die Etage" oraz wrocławskiego "Teatru Formy". Konwencja spektaklu opierała się na ruchomej scenografii z wykorzystaniem naturalnej scenerii pałacu oraz parku. Scenariusz składał się z siedmiu scen: pogrzeb, mianowanie rycerza Zakonu Templariuszy, wieczerza zakonników, kuszenie zakonnika-pustelnika, gusła i ujarzmienie czarownicy przez Rycerzy Zakonu poprzez osadzenie w lochu, biesiada z tańcami, scena finałowa - pojedynek oraz przejęcie Ziem Zakonu przez Joannitów (spalenie Rycerza Templariuszy na stosie). Widownia podążała za aktorami do pomieszczeń pałacowych, z bliska obserwując detale poszczególnych scen. Wiele osób po raz pierwszy miało możliwość odwiedzić niedostępne dotychczas płacowe zakamarki. Efekt wspaniały, swój zachwyt publiczność wyraziła w oklaskach na koniec spektaklu. Scena finałowa rozgrywająca się na parkowej polanie rozbłysnęła blaskiem ognia, zdobiąc okalające ją drzewa oraz podkreślając dramatyczną grę aktorów.

III Edycja "Mitu i Historii" jest już przeszłością. Do zobaczenia za rok.

 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
 

 

 

19 maja 2011 - Powiatowe Targi Produktu Lokalnego w Biskupicach Oławskich

 

   19 maja br. w Biskupicach Oławskich odbyły się I Powiatowe Targi Produktu Lokalnego. Na 32 wystawców z terenu powiatu oławskiego 16-stu było z gminy Oława. Impreza pod patronatem starosty powiatu oławskiego mimo przelotnych opadów deszczu wzbudziła duże zainteresowanie. Lokalni producenci bardzo chętnie prezentowali swoje produkty. Można było nawet skosztować lokalnych przysmaków oraz kupić bądź zamówić wyroby rękodzielnicze.
Podczas imprezy zaprezentowano nową edycję Katalogu produktów lokalnych oraz przyznano 11 certyfikatów produktu lokalnego LGD Starorzecze Odry, spośród jedenastu producentów wyróżniono trzech, którym przyznano nagrody:

- Agnieszka Jedynak z Biskupic Oławskich za prace ze słomy,
- Koło Gospodyń Wiejskich z Jaczkowic za paszteciki młynareczki,
- Piotr Rojek z Jankowic za ceramikę szamotową.

POZOSTALI WYRÓŻNIENI:
- Henryk Kłak z Jelcza-Laskowic - miód nawłociowy,
- Andrzej i Bożena Kudesz z Jankowic - kozolandia ser jankowicki dojrzewający,
- Stanisław Komorowski z Jelcza-Laskowic - dzik po jelczańsku,
- Marek Morawski Miód-Mar z Marcinkowic - ocet winny miodowo-jabłkowo-ziołowy,
- Olejarnia z Brzezinek - olej lniany,
- Koło Gospodyń Wiejskich z Miłocic, rada sołecka w Miłocicach, Antoni Musiał - krokiety miłocickie,
- Halina i Aleksy Koliscy z Drzemlikowic - koliskie inspiracje - rybki z Oławki,
- Irena Żurek z Radoszkowic - rękodzieło artystyczne - szydełkowanie, robótki na drutach.

Organizatorzy: Lokalna Grupa Działania Starorzecze Odry, sołectwo Biskupice Oławskie
Partnerzy: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach oraz Starostwo Powiatowe w Oławie.

 
 
 
 
 

 

 

2 kwietnia 2011 - Rajd Ryczyński

 

   W sobotnie przedpołudnie 2 kwietnia br. do grodziska Ryczyn wyruszyło liczne grono miłośników turystyki rowerowej i pieszej. Mimo deszczowej aury piechurzy i rowerzyści z Oławy, Brzegu oraz okolic Wrocławia i Jelcza-Laskowic dotarli na polanę w Ryczynie. Las rekompensował wszystkim pogodę ukazując piękne kobierce wiosennych przebiśniegów. Na uczestników rajdu czekała gorąca herbata i grochówka oraz inne pyszności przygotowane przez organizatorów. Po raz kolejny można było podziwiać i kupić precyzyjnie wykonane ozdoby wielkanocne stworzone przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Brzegu. Archeolog Magdalena Przysiężna-Pizarska oprowadzała i opowiadała wszystkim chętnym o grodzisku ryczyńskim oddalonym od miejsca spotkania o kilka kilometrów. Po tej historycznej uczcie można było posilić się podczas wspólnego pieczenia kiełbasek przy wielkim ognisku, a także wziąć udział w licznych zabawach i konkursach. Było miedzy innymi przeciąganie liny, pokaz ratownictwa, dla najmłodszych przejażdżka na koniu, konkurs dla młodzieży szkolnej dotyczący poszukiwania skarbów, a także pojawiły się sympatyczne pieski z przytuliska szukające nowego domu. Mimo pochmurnej pogody zarówno organizatorzy jak i uczestnicy udowodnili, że warto się spotykać i rozwijać takie właśnie formy turystyki. I tak po raz kolejny, z uśmiechem na twarzy i radością w sercu wszyscy uczestnicy rozjechali się do domu wierząc, że spotkają się ponownie w przyszłym roku.

 

   

   

 

 

 

6 marca 2011 - Dzień Kobiet w Bystrzycy

 

   Radości, śpiewom i tańcom nie było końca podczas koncertu zorganizowanego przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie z okazji Dnia Kobiet. Na imprezę pn. "Ach, damą być..." tłumnie przybyły Panie z całej Gminy. Koncert rozpoczął się występem uczniów szkoły muzycznej - Aleksandry i Jakuba Dembińskich, którzy zaprezentowali utwory na fortepian i wiolonczelę. Mogliśmy usłyszeć: "Pojedziemy na łów", "Zauroczenie", "Dla Elizy", "Spod dębu i spod wiązu" oraz utwór "Sowizdrzał". Następnie na scenie pojawił się zespół FENIX, który bawił panie znanymi i lubianymi przebojami największych gwiazd sceny muzycznej. Prowadzący koncert Krzysztof Jaskuła oraz Przemysław Zajadlak angażowali publiczność do wspólnego śpiewania, a w przerwach między piosenkami, w humorystyczny sposób prezentowali charakterystyczne typy kobiet (np. sportsmenka, kumpela, feministka, czy kokietka). Już od pierwszych chwil koncertu panie bardzo żywo uczestniczyły we wspólnym śpiewaniu. Publiczność spontanicznie ruszyła w tany, tworząc radosne węże i koła na sali. Punktem kulminacyjnym było sprowokowanie pań do odtańczenia szalonego kankana, na co wiele dam przystało z wielką ochotą. Na zakończenie wieczoru roztańczoną i rozśpiewaną publiczność zaproszono na słodki poczęstunek.

GCKSiR składa serdeczne podziękowania Radzie Sołeckiej Bystrzycy i sołtysowi - panu Pawłowi Bubale.

 

    

    

 

 

 

4 i 8 lutego 2011 Bystrzyca, Godzikowice - Herodiada '2011

 

   "...O Gwiazdo Betlejemska zaświeć na niebie mym..."
tę oraz wiele innych kolęd i pastorałek mogliśmy wysłuchać podczas tegorocznej edycji Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych Herodiada '2011. Dzieci i młodzież z terenu Gminy Oława zaprezentowały po raz kolejny przedstawienia nawiązujące do zwyczajów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. W Bystrzycy wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego, Szkoły Podstawowej w Bystrzycy, Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach i Ścinawie Polskiej, a także Gminne Gimnazjum nr 3 z Oławy. Natomiast w Godzikowicach zaprezentowały się zespoły ze Szkół Podstawowych w Osieku, Drzemlikowicach i Chwalibożycach. Pojawili się również goście specjalni, bowiem dodatkowo wystąpili uczniowie z Gminnego Gimnazjum nr 3 z Oławy pod kierunkiem Jacka Chlebnego, którzy uatrakcyjnili imprezę. Podczas przeglądu zwracano uwagę na indywidualne kreacje młodych artystów oraz nowatorskie postrzeganie tradycji. Komisja bacznie przyglądała się występującym artystom zwracając uwagę na interpretację tekstu, dykcję, czy też ruch sceniczny. I choć przegląd nie posiadał charakteru konkursu, to jury wyłoniło kilka osobowości scenicznych, m.in. Zofię Jarosławską, Kacpra Karkuta, Bartosza Szachniewicza, Klaudię Mazur, Dominikę Dojlidę, Dominikę Głowacką, Klaudię Krzebiet oraz Annę Dewerendę.

Komisję Herodiady tworzyli: Teresa Jurijków-Górska - wicewójt Gminy Oława, Józef Markocki - Dyrektor Teatru Formy, Grzegorz Gerszt-Mostowicz – aktor filmowy, Halina Sinkiewicz - Dyrektor Gminnej Biblioteki publicznej, Stanisław Górka - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty oraz Radni Gminy Oława - Tomasz Niewodniczański i Artur Piotrowski.
Organizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie przy współpracy z Gminnym Zespołem Oświaty, a także przy pomocy sołtys Godzikowic pani Bożeny Droszczak i sołtysa Bystrzycy pana Pawła Bubały.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok. 


   

   

   

 


 

 

9 stycznia 2011 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

 

   I już po Orkiestrze Świątecznej Pomocy. 9 stycznia br. rozpoczęła się po raz 19. wielka akcja zbiórki pieniędzy, tym razem dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Po raz kolejny mieszkańcy naszej gminy nie zawiedli. 24 wolontariuszy z wielkim zaangażowaniem kwestowało w wielu miejscowościach na terenie Gminy Oława. W tym roku sztab WOŚP znajdował się w świetlicy wiejskiej w Godzikowicach i to właśnie tam wolontariusze przywozili napełnione po brzegi puszki kwestarskie. Dzięki Państwa ofiarności udało nam się zebrać kwotę 12.228,50 zł. Ogromne podziękowania należą się Radzie Sołeckiej Godzikowic na czele z sołtysem panią Bożeną Droszczak oraz radnej pani Weronice Olech, a także Państwu Rosiakom - właścicielom restauracji "Słoneczko", na których pomoc możemy zawsze liczyć.

Lista wolontariuszy, którym równie serdecznie dziękujemy:

1. Bożena Droszczak                      13. Weronika Wieczorek
2. Maria Raginia                              14. Sara Stodolna
3. Bogumił Łagodziński                  15. Katarzyna Szuszkiewicz
4. Henryk Nowacki                          16. Karolina Musielska
5. Monika Cinkowska                     17. Martyna Dzięsław
6. Paulina Piotrowska                     18. Klaudia Słoniowska
7. Anna Stolf                                     19. Magdalena Jaśnikowska
8. Aleksandra Juzyszyn                   20. Karolina Rudko
9. Roksana Długosz                        21. Daria Kułakowska
10. Wiktoria Długosz                       22. Weronika Węgier
11. Magdalena Kincel                     23. Magdalena Węgier
12. Justyna Junak                            24. Paulina Pióro