W sobotę 12 maja 2018 r. odbyła się kolejna edycja imprezy plenerowej „Mit i Historia”, niezwykłego wydarzenia kulturalnego, którego głównym bohaterem jest XII-wieczny pałac w Oleśnicy Małej.

Nagły deszcz pokrzyżował nieco plany organizatorów. Warsztaty, które poprowadzili: Ryczynianie znad Odry oraz pani Krystyna Litwin z Klubu Seniora Magnolia z Marcinkowic, odbyły się zamiast w plenerze, na wiejskiej świetlicy. To tam m.in. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Małej uczyli się m.in. tworzenia Motanek, czyli słowiańskich lalek dobrych życzeń. Po deszczu wyjrzało słoneczko, więc nie ominęło nas pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Grupę fascynatów historii po zakamarkach oleśnickiego pałacu oprowadził pan Stefan Synowiec. Zwiedziliśmy na co dzień niedostępne piwnice, sale oraz podziwialiśmy widoki z pałacowej wieży (więcej zdjęć ze zwiedzania pałacu- w osobnym artykule – kliknij tutaj). Kilka minut po 18.00 w kościele św. Wawrzyńca odbył się koncert pieśni patriotycznej Doroty Baran-Błaszczyk. A w oranżerii pałacu Andrzej Czernik z teatru EkoStudio z Opola w sztuce „Baczyński” przedstawił nie tylko twórczość poety Pokolenia Kolumbów, ale także jego krótkie, tragiczne życie.